Ve vlněné čepici, pod dekou, ze dvou stran obklopen krabicemi a haldou časopisů bydlí Atéňan Janis v centru města u náměstí Syntagma. Kontrast luxusu a bídy snad v Aténách ani nemůže být větší. Pár kroků nalevo se nachází pětihvězdičkový hotel Grande Bretagne, pár kroků napravo prestižní obchodní dům Attica.

Janis hovoří velmi pomalu, ale dobře anglicky. Na ulici je prý už třetí rok. "Přišel jsem nejdříve o práci, pak o byt. Rodiče zemřeli," říká a přetahuje si deku přes obličej, byť aténské podnebí je k bezdomovcům milosrdné, ani v lednu tu teplota neklesá k nule. Hned vedle leží další mladík. Tak, jak je, bez deky nebo polštáře. Oči upřené na plastikový pohár na mince od kolemjdoucích.

Řecké volby

Kdo vyhraje?

Favoritem předčasných parlamentních voleb v Řecku, které se konají v neděli 25. ledna, je levicově populistická strana Syriza. Není ale jisté, zda získá dostatečnou většinu, aby vládla sama. Její šéf Alexis Tsipras zatím vyloučil koalici s kýmkoli kromě komunistů. Cílem Syrizy je zrušit úsporný program zavedený nynější středopravicovou vládou a odepsat dluhy. Podle posledních vyjádření Tsiprase chce zůstat v eurozóně. Řecká ekonomika se od roku 2008 scvrkla o 25 % a bez práce je 25,8 % lidí.

Co udělá Evropa?

Případný odchod Řecka z eurozóny, pro nějž se vžil název grexit, vzbuzuje menší obavy než v letech nejhlubší krize 2008 až 2009. Evropští lídři se budou dopadem výsledků řeckých voleb zabývat hned na počátku příštího týdne.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.