Výchozí úvaha evropských zemí, kterými otřásly atentáty vykonané ve Francii i ty zmařené v Belgii, zní logicky: osmadvacítka chce, aby se na potírání terorismu více podílely i muslimské země, nejlépe ty arabské, protože zpravidla vědí více o prostředí, kde se rodí a odkud se šíří radikální islamismus. Jedna věc je však úmysl, ale jiná je možnost ho uskutečnit.

Spolupráce s arabskými zeměmi nemusí být snadná, i když vlády mnohých z nich mají dobré důvody, proč spolu s Evropou potírat islamistické radikály. Stejné země se však chtějí doma vyhnout obviňování, že se paktují se Západem, který dovoluje urážet karikaturami proroka Mohameda. Některé muslimské země už nyní požadují, že pokud Západ či Evropa chtějí potírat zdroje terorismu, jakým je například takzvaný Islámský stát na území Sýrie a Iráku, měly by se více angažovat přímo vojensky.

Něčemu takovému se Západ vyhýbá nejen kvůli výši možných vlastních obětí a reakci veřejnosti. Islamističtí radikálové by tak dostali propagandistickou munici pro tvrzení, že tu jde o tažení proti všem muslimům. Pokud se však Západ více přímo angažovat nebude, dopadne na něj druhá strana hole. Už nyní je slyšet, že například Turecko drží svou armádu na syrských hranicích, protože nevidí důvod, proč by jeho vojáci měli zastupovat ty západní.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru