Islamisté z hnutí Boko Haram v neděli unesli v Kamerunu skupinu zhruba 80 lidí, mezi nimiž byly i děti. Agentuře Reuters to oznámily kamerunské vládní a armádní zdroje. Únos je největší akcí, kterou dosud extremisté na kamerunském území provedli.

V pondělí se armádě podařilo 24 z rukojmích osvobodit. Informoval o tom mluvčí kamerunského ministerstva obrany. O osudu zbylých unesených, mezi nimiž byly i desítky dětí, se zatím nic bližšího neví. Nejmenovaný kamerunský důstojník agentuře Reuters řekl, že mezi unesenými bylo 30 dospělých a zhruba 50 dětí ve věku mezi 10 a 15 lety.

Útočníci při únosu tři osoby zabili a zničili 80 domů. Akci teroristů se snažila zmařit vojenská hlídka, která svedla s útočníky dvouhodinový palebný souboj. Únosu ale vojáci nedokázali zabránit. Incident se stal na severu Kamerunu ve vesnici Mabass, kam bojovníci hnutí Boko Haram pronikli ze svých základen v sousední Nigérii.

Na sever Kamerunu vyjelo v sobotu několik stovek obrněných vozidel a tanků čadské armády, která má proti útokům oddílů Boko Haram oblast chránit. Akce islamistů se v poslední době rozšířily z Nigérie do oblasti Čadského jezera a do hraničních oblastí Čadu a Kamerunu.

Na podporu armády v její kampani proti skupině Boko Haram v sobotu v čadské metropoli Ndjameně demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci pětikilometrového průvodu organizovaného vládou vyjadřovali rozhořčení nad krvavými útoky islámských radikálů.

Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků hnutí Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků. Vyhrožují rovněž, že zaútočí na kamerunského prezidenta Paula Biyu.

Islamisté ze skupiny Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí.

Související