Nechci ministerstvo zaplevelit, můj tým bude štíhlý. Slova ministra obrany Martina Stropnického při nástupu do funkce. Po necelém roce je situace přesně opačná. Obrana má v tuto chvíli sedm odborných náměstků, o tři víc než při nástupu Stropnického, plus státního tajemníka. Ten má stejné postavení jako náměstek a patří do horních pater platových tabulek.

Příčinou bobtnání je nový služební zákon. Omezuje počet politických náměstků maximálně na dva, ale počet odborných nechává na libovůli ministrů. Nově povýšení jedinci se vyhnou úřednické zkoušce a zároveň budou nachystaní na budoucí výběrové řízení.

Tiskový mluvčí ministerstva Petr Medek nám k tomu sdělil: Je potřeba zmínit, že před změnou struktury mělo Ministerstvo obrany pět náměstků a šest ředitelů sekcí. Celkem tedy jedenáct vedoucích funkcionářů. Přechod na strukturu podle zákona o státní službě ve výsledku znamená zeštíhlení nejvyššího vedení úřadu o tři místa. Nově má totiž resort šest náměstků pro řízení sekcí a státního tajemníka. Místo takzvaného politického náměstka je zatím neobsazeno.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nový služební zákon se začíná promítat do personální politiky jednotlivých ministerstev. Nestanovuje totiž počet odborných náměstků.
  • Na ministerstvu obrany už jsou oproti loňsku tři noví náměstci. Stejný počet jich přibyl i na ministerstvu zahraničí.
  • Odborný náměstek patří do horních pater platových tabulek. Za měsíc si přijdou na zhruba sto tisíc korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.