Zlevnění ropy se považuje za radostnou zprávu, pokud nejste majitel ropného vrtu. Ceny pohonných hmot klesají na úrovně, kde nebyly několik let. Za ušetřené peníze si každý může pořídit něco navíc, proto ekonomická teorie říká, že snížení cen má důchodový efekt. Jinými slovy, každý spotřebitel se stává bohatším, přitom u nízkopříjmových domácností je tento efekt bohatnutí relativně největší.

Pokles cen ropy sráží vykázanou inflaci na úrovně mimo graf, který mají centrální banky namalovaný jako žádoucí stav. Z centrálních bank dokonce zaznívají hlasy, že tento vývoj může ohrozit vývoj domácích ekonomik, spotřebitelé kvůli deflaci prý začnou odkládat útraty a budou vyčkávat na další pokles cen. Není ovšem jisté, zda takový spotřebitel reálně existuje, nebo jde jenom o teoretický koncept centrální banky.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.