Americká část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) byla ve středu dopoledne SEČ evakuována kvůli obavě z úniku čpavku.

S odvoláním na letové středisko v Moskvě o tom nejprve informovala ruská média a posléze informaci potvrdil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Ten ale později naznačil, že šlo zřejmě o falešný poplach.

Na stanici v současné době pobývá šest lidí - Italka, dvojice Američanů a tři Rusové.

"Posádka vesmírné stanice je v bezpečí," uvedl mluvčí NASA Bob Jacobs. Americká sekce byla prozatím izolována a osazenstvo stanice se přemístilo do ruských modulů.

Podle pracovníků úřadu ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k úniku čpavku skutečně došlo. Alarm prý spíš spustil nějaký problém s čidly nebo s počítačem než skutečný únik, napsala agentura AP.

Ruská vesmírná agentura Roskomos nejprve oznámila, že důvodem evakuace je únik nebezpečného čpavku z chlazení stanice. Později od tohoto oznámení ustoupila.

Jacobs k incidentu na stanici řekl pouze to, že NASA zaznamenala zvýšený tlak ve vodním okruhu a následně i růst tlaku v kabině, což by "v nejhorším možném případě mohlo naznačovat únik čpavku".

"Proto jsme se připravili na nejhorší a posádku izolovali v ruském segmentu vesmírné stanice, zatímco týmy situaci vyhodnocují," dodal Jacobs.

Poslední vážné problémy se čpavkem měla stanice v roce 2013, kdy se rozbilo čerpadlo chladicího systému. Ten jako chladicí směs využívá čpavek. Závadu astronauti v prosinci téhož roku opravili během výstupu do volného kosmu.

Související