Reakce časopisu Charlie Hebdo, který nehodlá uhnout ze své cesty, je statečná. A to si lze z tepla bezpečné pražské redakce ještě jen těžko představit rizika, která přitom "pozůstalí" kolegové zavražděných novinářů musejí zvažovat. Takže ještě jednou: je to statečný čin. Zároveň je to ale také reakce nejsnadnější. Tedy ve vztahu k mnoha dalším volbám, které před sebou Evropané mají.

Jak budou reagovat politici a státní aparáty? Nejen z Francie, ale například i z Česka okamžitě znějí upozornění, že je nutno personálně a finančně posílit tajné služby a bezpečnostní složky. Nejspíše ano, ale přepjatá reakce amerického bezpečnostního aparátu na útoky 11. září 2001 by měla být varováním, že tyto struktury mohou lehce přerůst ve "stát ve státě". Najít správnou rovnováhu není a nebude lehké. Což ještě více platí o reakci evropské společnosti. Její náboženská, kulturní, etnická a jiná pestrobarevnost už teď procházela velkými zkouškami. Vraždění v Paříži se ovšem patrně stane zatím nejtěžším testem.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru