Cesta ven, Fair Play a Pojedeme k moři. Podle českých kritiků je právě toto "svatá trojice" těch nejlepších snímků, které u nás loni vznikly. S pěti nominacemi ze šesti hlavních kategorií Cen české filmové kritiky, jež se budou v Praze udílet 24. ledna, vede Cesta ven režiséra a scenáristy Petra Václava. Fair Play od Andrey Sedláčkové a režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři mají jen o jednu nominaci méně.

Jde také o snímky, které se jako jediné v loňském roce objevily na významnějších filmových festivalech. "Česká republika je v zahraniční dodnes vnímána jako bývalá filmová velmoc se slavnou tradicí," říká Petr Václav, který žije dlouhodobě ve Francii. Zatímco o Zlaté palmy, Zlaté lvy a další prestižní trofeje se ale perou filmaři z Polska, Rumunska nebo Maďarska, pro český film byla největší loňskou událostí účast Cesty ven v jednom z přidružených panelů canneského festivalu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Státní fond kinematografie, který podporuje výrobu zhruba pěti filmů ročně, si bude volit novou radu.
  • Výměna bude sledovaná i kvůli tomu, že fond naposledy podpořil historický snímek Filipa Renče o Lídě Baarové.
  • Nyní by hlasování mělo probíhat veřejně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.