Přečetl jsem si se zájmem interview s paní Adrianou Krnáčovou (HN 9.-11.1.15). K mé nevelké radosti rozhovor kromě řady naprosto nekonkrétních kritických poznámek k fungování magistrátu nepřinesl žádnou zajímavou a věcně správnou informaci o tom, jak paní primátorka chce úřad pozvednout.

Paní Krnáčová se navíc v rozhovoru dopustila naprosto nesmyslné a zjevné nepřesnosti. Prohlásila, že Vídeň není pro ni model (zde asi mínila spíše vzor), protože tam žijí převážně staří lidé. Pominu-li zjevnou politickou nekorektnost takového prohlášení, musím upozornit i na jeho věcnou nepřesnost. Ve věkové skupině 65 – 95+, která se obecně považuje za seniorskou, žije v Praze 17,65% obyvatel (Zdroj ČSÚ – Věkové složení obyvatelstva k 1.1.2013), zatímco ve Vídni cca 17% (Statistisches Jahresbuch 2015 – Statistik Austria, 2.13 Bevölkerung im Jahresdurchschnitt 2013).

Co nám chtěla paní primátorka naznačit sdělením, že není árijský Čech, ví asi jen ona sama. Domnívat se lze, že nám chtěla sdělit, že kritiku čekala proto, že je rodilá Slovenka. V našem politickém prostředí je dobrým zvykem slovo árijský příliš nepoužívat. Za árijského občana Hilterovy Říše byl považován občan čisté evropské rasy bez příměsi „cizí krve“ židovské a cikánské. Přeneseně chápeme výraz árijský pro označení nadřazené rasy. Naši bývalí pražští primátoři vypustili také řadu jazykových perel, ale že by se některý z nich označil za árijského Čecha, to si nevybavuji.

Chování svých předchůdců na radnici označila paní primátorka slovy: „A po nás potopa“, což je formulace výstižná i pro všechny srozumitelná. Co však má znamenat dovětek: „…madam Pompadour?“

Buď se stát doopravdy neřídí jako úspěšná firma, a nebo se paní Krnáčová bude muset hodně a rychle zlepšit. Neumím si představit, že by takto nepřesně, neurčitě a nesrozumitelně hovořil na poradě vedení některé z firem Agrofertu vrcholový manažer. Nebo se pletu, pane ministře Babiši?