Uzavřít dohodu o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií (TTIP) se do konce roku 2015 nejspíše nestihne. A to přesto, že Evropská komise na začátku svého mandátu uvedla, že udělá vše pro to, aby vyjednávání tento rok dokončila. I lidé z komise už přiznávají, že je tento termín nereálný.

Když Evropská unie vyjednávání dohody v roce 2013 odstartovala, mluvila o ní jako o "ekonomickém stimulu, kvůli kterému se není potřeba zadlužit". TTIP má totiž podle odhadů zvýšit HDP osmadvacítky zhruba o 100 miliard eur ročně. Tedy růst, který by EU, jež se trápí s mizivými ekonomickými výsledky, tak nutně potřebovala. Teď ale čím dál více hrozí, že se dohoda nestihne vyjednat do konce administrativy Baracka Obamy, což její uzavření oddálí nejméně do roku 2017. Nový americký prezident ji ale může i poslat "k ledu".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.