Zhruba milion a půl lidí se sešlo odpoledne v Paříži na celonárodní manifestaci k uctění památky 17 obětí teroristických útoků spáchaných ve francouzské metropoli od středy do pátku. Akce se zúčastnila řada francouzských politiků a desítky čelných zahraničních činitelů.

Pochod vyšel krátce před půl čtvrté odpoledne z náměstí Republiky směrem na náměstí Národa. Přijely zhruba čtyři desítky zahraničních státníků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové, britského premiéra Davida Camerona a vedoucích představitelů Evropské unie Donalda Tuska a Jeana-Clauda Junckera. Česko zastupovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve slíbil mimořádná opatření k zajištění bezpečnosti. V Paříži a jejím okolí bylo v pohotovosti více než pět a půl tisíce policistů a vojáků.

Památku obětí uctili současně lidé v Berlíně. Manifestace se konala na tamním Pařížském náměstí - Pariser Platz.

I v několika městech USA a Kanady se uskutečnily vzpomínkové akce. Do ulic vyšli lidé v New Yorku i Montrealu.

Ve středu zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo dva těžce vyzbrojení islamisté a postupně zabili 12 lidí. Ve čtvrtek pak další ozbrojenec zastřelil v Paříži policistku a den nato přepadl košer supermarket, kde zahynuli čtyři lidé. Všechny tři teroristy, kteří byli ve spojení, policie v pátek zlikvidovala.

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:16
Davy lidí se scházejí na Place de la Republique

Na Place de la Republique jsou statisíce lidí, mnozí sedí i na monumentu v centru náměstí a skandují "Vive la France". Demonstrující mají na kabátech trikolory, drží transparenty s nápisy Merci Charlie nebo Je suis Charlie.manifestace Charlie Hebdo

14:20
Hollande vítal kancléřku Merkelovou

Do Paříže postupně přicházejí přední evropští politici. Na manifestaci už je například francouzský prezident François Hollande anebo bývalý prezident Nicholas Sarkozy. Účast přislíbila německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron a vedoucí představitelé Evropské unie Donald Tusk a Jean-Claude Juncker.hollande a merkellova

14:26
Bezpečnost v první řadě!

Posílené jsou i bezpečnostní složky, na dva tisíce policistů a tři tisíce ozbrojených oddílů bude průvod doprovázet a dbát na bezpečnost.

14:37
Lidé v New Yorku skandují "Je suis Charlie"

"I my jsme Charlie," americká metropole vyjádřuje solidaritu s událostmi ve Francii. "Nejsem tady, abych podpořila Francii jako takovou, ale hodnoty této země," řekla jedna z účastníků newyorského pochodu.new york

14:41
Podle Camerona Británie čelí podobným hrozbám jako Francie

"Půjdeme v průvodu, abychom společně podpořili naše hodnoty. V Británii čelíme podobným hrozbám," řekl britský premiér Cameron. Průvodu se podle BBC účastní čtyři desítky světových lídrů.

14:49
Milionový Charlie Hebdo

Další číslo týdeníku Charlie Hebdo vyjde v nákladu víc než milion kusů. Mnozí lidé si týdeník koupí ze zvědavosti, další proto, aby fungování časopisu podpořili.

14:49
Motiv "My jsme Charlie" můžeme najít všude

Heslo "Je suis Charlie", se stalo ústředním motivem lidí pro vyjádření solidarity s obětmi atentátu v redakci satirického týdeníku. Tyto postery se stali součásti sochy, která stojí na náměstí Republiky, kde celý průvod začíná. postery

14:49
Ministři vnitra se shodli: Lépe chránit hranice, hlídat internet

Ministři vnitra 11 evropských zemí na poradě v Paříži vyzvali ke zpřísnění opatření v boji proti terorismu. Zahrnovat mají lepší ochranu vnějších hranic Evropské unie, spolupráci s provozovateli internetu při potírání radikálních webů šířících nenávist a teror, jakož i výměnu údajů o cestujících v letadlech.

"Zaznamenali jsme naléhavou potřebu větší spolupráce s internetovými provozovateli, abychom zajistili včasné informace a stažení protizákonných výzev oslavujících terorismus a vybízejících k násilí či nenávisti," uvedl po skončení schůzky francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.ministri

15:04
"Je suis Ahmed"

Dopoledne se v Paříži konala manifestace za obět muslimského policisty, který byl brutálně zavražden bratry Kouachiovými před budovou redakce Charlie Hebdo. Někteří lidé proto s sebou mají transparenty "Je suis Ahmed".

15:05
Politici jedou na náměstí autobusy

Za "hlavní město světa" proti terorismu a za svobodu označil francouzský prezident François Hollande Paříž krátce před tím, než se s řadou významných zahraničních hostů vydal na místo zahájení historického a početně bezprecedentního pochodu k uctění památky obětí teroristických útoků z posledních dnů.

Na náměstí Republiky, odkud pochod vyjde, odvážejí zahraniční státníky černé autobusy.

Na pochod dorazili i pozůstalí po obětech nedávných útoků islamistů. Příbuzní zavražděných z redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo, jejich blízcí a přeživší by měli podle agentury AFP jít v čele manifestace.

15:16
Ozývá se potlesk, lidé zpívají

Náměstím se ozývá spontánní potlesk, lidé si zpestřují čekání zpěvem. Průvod půjde přes Boulevard Voltaire směrem k Place de la Nation.

15:21
Politici brzy vyjdou

Politici se připravují k pochodu, do několika minut vyrazí.

15:28
Budu novinářem, reaguje chlapec
15:29
Průvod vyrazil

Průvod, v jehož čele kráčejí světoví politici, se právě dal do pohybu.

15:32
Politici se drží za ruce

Část politiků, mezi nimi například jordánská královna Rania, se drží za ruce. Reportéři mluví o výborné atmosféře a nadšení účastníků, kteří často mávají nejen francouzskými vlajkami.

15:37
Cameron na okraji, glosují na Twitteru
15:39
Průvod s občasnými zastávkami pokračuje, lidé jsou všude

Každý chce být součástí pařížského pochodu za Charlie Hebdo.

15:43
Angličtina, francouzština i vlámština

V průvodu nevlají jen francouzské vlajky. Podle agentury AFP přijelo 10 až 15 tisíc lidí z Bruselu. Belgičané nesou velký transparent s nápisem "Brusel je Charlie" ve francouzštině, vlámštině a angličtině.

15:44
Hollande se vítá s ostatními

Francouzský prezident Hollande si potřásá rukou a objímá světové lídry. Průvod se na chvíli zastavil.

15:49
Kde je Obama?

Uživatelé Twitteru si začínají klást otázku, proč v průvodu chybí americký prezident Barack V pařížském průvodu za Charlie Hebdo chybí americký prezident Barack Obama.Obama. Ten se z pochodu s předstihem omluvil, do Francie zaslal kondolenci. Pochodu se přitom účastní představitelé Palestiny a Ruska spolu s lídry Ukrajiny a Izraele.

15:56
Zazněla francouzská hymna

Podle komentátorů se v Paříži sešel jeden milion lidí. Před několika vteřinami společně zazpívali francouzskou hymnu.

15:58
Jsem muslim, ne terorista
16:01
Londýn je taky Charlie

Průvod se koná i v Londýně. Na Trafalgar Square se ovšem sešlo méně lidé než v Paříži.

 

16:07
Nenecháme se umlčet. Muž v průvodu drží velkou tužku.
16:10
Imám daroval krev, vyjádřil tak solidaritu s oběťmi
16:15
Sobotka a Zaorálek přijeli metrem

K začátku místu pochodu několik minut před jeho zahájením stále směřovaly desetitisíce lidí. Byli mezi nimi i český premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. K místu pochodu se museli dopravit metrem a pěšky, uvedl z francouzské metropole zvláštní zpravodaj ČTK.

Podle Sobotky i Zaorálka je důležité ukázat sounáležitost Česka s Francií a ukázat, že je Česká republika součástí vlny solidarity. "Pokládám za důležité, aby zástupci České republiky byli přítomni na pochodu, abychom podpořili Francii v této těžké chvíli, abychom vyjádřili solidaritu," řekl český premiér.

Zaorálek zdůraznil, že vina za útoky se nesmí svalovat na všechny muslimy a připomněl v této souvislosti historicky nedávné chování Evropanů k Židům.

16:20
Madrid, Berlín, Tokyo

Pochody, které mají vyjádřit solidaritu se 17 mrtvými, se konají také v Madridu, Berlíně, Tokyu nebo New Yorku.

16:51
Oči editora Charlie Hebdo v Paříži
17:04
Příbuzní obětí se také účastní průvodu
17:13
Policie evakuovala bruselskou redakci

Redakce belgického Le Soir musela být evakuována poté, co redakci vyhrožoval neznámý útočník. Podle deníku The Telegraph se útočník přihlásil k extrémní levici a redakci vyhrožoval výbuchem, protože reportováním o pařížském pochodu podporuje podle něj extrémní pravici.

 

17:20
Jsme francouzští židé

V Jeruzalémě se sešli francouzští židé. Na transparentech mají nápisy jako "Jsem Charlie", "Izrael je Charlie", případně "Jsem francouzský žid". Izraelský premiér Bejamin Netanjahu oznámil, že těla židů zavražděných v pařížském košer obchodě budou nejspíš v úterý pohřbena v Izraeli. Zároveň vyzval francouzské židy k odchodu do Izraele.

Jeruzalém: Jsme francouzští židé!

17:28
Milion a půl

Nedělního pochodu k uctění památky obětí teroristických útoků se v Paříži účastní až 1,5 milionu lidí. Podle agentury AFP to odhadují organizátoři akce. Původní odhady ještě před akcí hovořily asi o milionu účastníků.

17:40
V Paříži je víc lidí, než kolik slavilo konec druhé světové války
18:02
Děkuji Francouzům, napsal český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
18:14
Trvalo to hodinu, než se dav dal do pohybu

Podle The Telegraph trvalo hodinu, než se celý milionový dav v Paříži dal do pohybu, od chvíle, kdy vykročili světoví státníci. 

18:17
Policie dopadla muže, který vyhrožoval Le Soir

Policie zatkla muže, který vyhrožoval redakci Le Soir. Policie její členy evakuovala. Útočníkem měl být třiapadesátiletý Thierry Carreyn, který už v roce 1999 vyhodil do povětří telefonní budku před krajně pravicovou belgickou stranou Vlaams Blok (dnes Vlaams Belang).

18:21
BBC zachytila muslimské prodavače, jak v pařížském průvodu rozdávají květiny a zpívají hymnu
18:41
Konec se blíží

Pochod nejspíš brzy skončí, dav přichází na Place de la Nation, kde měl být průvod oficiálně ukončen.

18:43
Doma zavírají novináře, nyní kráčejí Paříží

Reporters Without Borders (Reportéři bez hranic) připomínají, že v průvodu kráčí mimo jiné státníci, kteří svobodu slova ve svých zemích nedodržují. Jmenovitě uvádějí tureckého premiéra Ahmeta Davutoglu, egyptského ministra zahraničí Sameha Shoukryho, jeho ruský protějšek Sergeje Lavrova. Pochodu se účastní také alžírský ministr zahraničí Ramtane Lamamra, prezident Gabonu Ali Bongo a ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Šejch Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

19:12
3,3 milionu

Podle nejnovějšího odhadu agentury AFP se průvodu, který se blíží ke konci, zúčastnily 3,3 milionu lidí. Tisíce lidí podpořily pařížský pochod ze svých domovů, například v Montrealu se sešlo 25 tisíc lidí, kteří vyjádřili s Francií solidaritu.

19:23
Pera na ulici na počest zemřelých novinářů.
19:48
Potlesk pro policii

Ačkoliv končí pařížské pochody často potyčkami s policií, na závěr toho nedělního milionový dav policii dlouhé minuty aplaudoval, napsal The Telegraph. 

19:56
Aplaus v synagoze

Pochod zakončil francouzský prezident Hollande v synagoze, kam přišel ukázat svou podporu francouzským židům, z nichž se jeden stal obětí útoků z uplynulého týdne. Lidé v Synagogue de la Victoire aplaudovali, zazněla také oblíbená píseň "Jerusalem of Gold", která zlidověla v době izraelské šestidenní války v roce 1967. Do synagogy zavítal také izraelský prezident Benjamin Netanjahu.

21:01
Kdo šel kde

Server The Guardian pojmenoval politiky, kteří kráčeli v první řadě pařížského pochodu. Zleva tam kráčeli premiéři a premiérky Španělska Mariano Rajoy, Británie David Cameron, Dánska Helle Thorning-Schmidtová a Polska Ewa Kopaczová.

Vedle nich pak šéfka evropské zahraniční politiky Federica Mogheriniová, tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland, pařížská primátorka Anne Hidalgo, šéf eurokomisařů Jean-Claude Juncker, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita. Francouzský prezident Francois Hollande se držel německé kancléřky Angely Merkelové v doprovodu Donalda Tuska za Evropskou radu a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Zcela vpravo pak kráčela jordánská královna Ranja.

22:48
Zprávy z pařížského Pochodu jednoty končí, děkujeme za pozornost.