Pod bezprostřední hrozbou odebrání vysílací licence se ocitla ukrajinská ruskojazyčná televize Inter, která věnovala silvestrovský program revuálnímu defilé ruských popových hvězd.

Show přenášená živě z Moskvy vyvolala poprask na ukrajinských sociálních sítích, hlasy volající po uzavření stanice zazněly i z kyjevského parlamentu.

Ukrajinské politiky pobouřilo, že loučení se starým rokem ve vysílání stanice Inter obstaraly i osoby, které byly na Ukrajině úředně označeny za nežádoucí.

Platí to mimo jiné o pěvci ruských vlasteneckých písní Josifu Kobzonovi, který se jako šéf kulturního výboru ruské Státní dumy a donbaský rodák veřejně postavil za iniciátory separatistického povstání na východě Ukrajiny a podpořil anexi Krymu. Spolu s ním slavily konec roku i některé další ruské hvězdy zařazené na ukrajinský sankční seznam.

Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandr Turčynov v pátek důrazně žádal odebrání licence kanálu Inter a zastavení jeho vysílání. Ukrajinská národní rada pro rozhlasové a televizní vysílání má kauzu projednat v polovině ledna.

Do problémů se dostala i další ukrajinská televizní stanice, celostátní kanál 1+1, který vlastní ukrajinský miliardář Ihor Kolomojskyj. Stanice během novoročních svátků vysílala koncert ruského zpěváka Olega Gazmanova, který se za podporu donbaského povstání rovněž ocitl na ukrajinském černém seznamu.

Sám Kolomojskyj přitom patří k nejaktivnějším stoupencům nynější ukrajinské vlády a odpůrcům východoukrajinských separatistů.

Související