Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo "mezinárodní novinářské společenství, ochránce lidských práv a protifašistické organizace", aby zareagovali na napadení ruských novinářů v Kyjevě při čtvrtečním pochodu ukrajinských nacionalistů ke 106. výročí narození Stepana Bandery, kontroverzní postavy ukrajinských dějin.

Incident podle ruské diplomacie představuje "do nebe volající pronásledování" a "porušení svobody slova", uvedl server newsru.com.

Průvody s pochodněmi k uctění Banderovy památky organizovala v metropoli i dalších městech - v Oděse soud pochod zakázal kvůli nebezpečí incidentů - nacionalistická strana Svoboda, která požaduje, aby Banderovi byl opět přiznán titul ukrajinského národního hrdiny jako za dob prezidenta Viktora Juščenka, což jeho nástupce Viktor Janukovyč zrušil.

Centrem Kyjeva o čtvrtečním večeru podle policie pochodovalo asi dva a půl tisíc lidí, podle pořadatelů více než dvojnásobek. Přívrženci krajní pravice a příslušníci dobrovolnických vojenských jednotek skandovali hesla jako "Hrdinové neumírají, umírají nepřátelé!", anebo "Sláva národu, smrt nepřátelům!". Na pořádek dohlížely stovky policistů a podle úřadů se vše odehrálo bez incidentů.

Ale ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že reportérku a kameramana ruské stanice LifeNews, kteří pochod natáčeli, napadli dva muži, kteří rozbili kameru - a přihlížející ukrajinští policisté prý ruským novinářům odmítli pomoci.

Server připomněl, že koncem loňského listopadu fotbaloví fanoušci v Kyjevě zmlátili i jinou reportérku LifeNews.

Bandera byl za války vůdcem ukrajinských nacionalistů, ale po pokusu o vyhlášení nezávislosti Ukrajiny jej nacisté internovali v koncentračním táboře. V německém exilu jej v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, Rusové jej však považují za zločince a kolaboranta s nacisty.