Firmám od letošního ledna ubylo papírování při zaměstnávání lidí. A to včetně živnostníků. Změna se týká podniků, které mají více provozů nebo působí například jako stavební společnosti na různých místech. Až dosud musely mít na každém pracovišti včetně stavenišť k dispozici smlouvy se všemi, kdo tam pro firmu pracovali. To ale nově končí.

Kontroloři ze Státního úřadu inspekce práce si nyní vystačí s přístupem k internetu - od ledna mohou nahlížet do databází sociální správy a úřadů práce. Takže snadno zjistí, zda si zaměstnanci či najatí živnostníci platí řádně zdravotní a sociální pojištění a jestli neberou třeba dávky v nezaměstnanosti. "O tento přístup jsme usilovali od roku 2012, kdy jsme se při kontrolách začali věnovat i nelegálnímu zaměstnávání," říká generální inspektor práce Rudolf Hahn.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Od ledna se firmám zjednodušuje zaměstnávání pracovníků, včetně těch se živnostenským listem.
  • Až dosud musely mít na každém pracovišti včetně stavenišť k dispozici smlouvy se všemi, kdo tam pro firmu pracovali.
  • To ale nově končí. Kontrolorům bude stačit přístup na internet a na online databáze.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.