Růst čínského zpracovatelského průmyslu se v závěru loňského roku téměř zastavil, čínští výrobci se potýkají se slábnoucí poptávkou i se stoupajícími náklady.

Vyplývá to z vládního průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje podle agentury Reuters podporují očekávání, že Peking přikročí k novým stimulačním opatřením, aby odvrátil prudší zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Index aktivity zpracovatelského průmyslu v prosinci klesl na 50,1 bodu z listopadových 50,3 bodu. Pouze těsně se tak udržel nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Vládní zpráva je nicméně o něco optimističtější než dřívější výsledky průzkumu banky HSBC, podle kterého se aktivita čínského průmyslu v prosinci poprvé za sedm měsíců snížila.

Čínské Státní informační centrum nedávno předpovědělo, že tempo růstu čínské ekonomiky by letos mělo zpomalit na zhruba sedm procent ze 7,3 procenta předpokládaných v loňském roce.

Čína je druhou největší ekonomikou na světě po Spojených státech. Slabší růst v Číně by mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.

Čínská centrální banka v listopadu ve snaze o podporu hospodářského růstu poprvé za více než dva roky snížila své úrokové sazby. Peking se snaží ekonomice pomoci rovněž schvalováním nových projektů v oblasti infrastruktury, píše agentura Reuters.