Uděláme všechno pro to, aby eurozóna přežila, řekl už v roce 2012 šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Tehdy šlo o záchranu eura, letos už o záchranu eurozóny proti zhoubnému vlivu deflace a chabému růstu ekonomiky. A to, co evropská banka v roce 2014 předvedla, bylo skoro všechno, co mohla udělat. Připomeňme jen dvojité snížení úroků k nule a také historicky první zápornou depozitní úrokovou sazbu, kdy banky musejí platit, aby u ECB mohly "zaparkovat" peníze. Nebo nabídku velmi levných půjček v objemu až bilion eur komerčním bankám, které by měly peníze rozdat na úvěrech podnikům i spotřebitelům. A na podzim centrální banka spustila nákup aktiv krytých úvěry malých a středních podniků, ale také úvěry na bydlení. Tedy nákup něčeho, co odborníci nazvali jednoduše finančním šrotem a co by mělo pomoci rozhýbat úvěry a s nimi i inflaci a celou ekonomiku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Evropská centrální banka slíbila cokoliv pro záchranu eurozóny.
  • Zdá se, že i to všechno je málo a arzenál netradičních možností se postupně vyčerpává.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.