Slzy v očích. Přetrvávající bolest v srdci. Statisíce obyvatel Acehu vzpomínaly na 170 tisíc obětí ničivé tsunami. Přílivová vlna zabíjela před deseti lety právě v této indonéské provincii. Přírodní katastrofa ale kromě zkázy přinesla i naději na lepší časy.

Obrovské utrpení totiž přimělo do té doby válčící strany, vládní jednotky a acehské rebely uzavřít po téměř třiceti letech bojů mír. Konzervativní islámská vláda, která se po roce 2004 dostala v Acehu k moci, je dnes ale trnem v oku nejen indonéským úřadům a muslimským aktivistům, kteří dokonce mluví o islámské totalitě.

Ženy jedoucí jako spolujezdkyně na motorce mohou sedět pouze bokem, nesmí nosit přiléhavé kalhoty, muži zase šortky. U pánů jsou nevhodné i dlouhé vlasy. Nebo naopak žádné, to v případě punkerů nebo rockerů. A porušení se trestá. Leckdo by se nad podobným přístupem úřadů možná i pousmál, našinec si i zavzpomínal na "komunistické časy" a nahánění tzv. mániček, kdyby je ale úřady v Acehu netrestaly bičováním.

Navíc v případě "závažnějších" provinění jde obyvatelům provincie, z nichž 98 procent z celkového počtu 4,7 milionu obyvatel jsou muslimové, doslova o život.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.