Řecký parlament ani napotřetí nedokázal zvolit nového prezidenta. Zemi tak v nejbližších měsících čekají předčasné parlamentní volby.

Pro jediného uchazeče o post hlavy státu, vládního kandidáta Stavrose Dimase, hlasovalo stejně jako v předchozím kole 168 poslanců. Pro jeho zvolení bylo potřeba minimálně 180 hlasů z celkového počtu 300.

Vládní koalici pod vedením premiéra Antonise Samarase se za uplynulý týden nepodařilo získat podporu žádného dalšího z nezávislých a opozičních poslanců, a pro Dimase tak hlasoval stejný počet poslanců jako v druhém kole 23. prosince.

Řecká ústava nařizuje, že po třech neúspěšných kolech volby prezidenta musí být parlament do 10 dnů rozpuštěn.

Předčasné volby pak musejí být vyhlášeny během následujících 30 dní. Řekové budou o novém složení svého zákonodárného shromáždění rozhodovat 25. ledna.

Propad řeckých akcií

V předtuše, že poslanci prezidentského kandidáta Stavrose Dimase nepodpoří, se už ráno řecké akcie prudce propadly.

Podle průzkumů veřejného mínění by totiž předčasné volby vyhrála radikálně levicová Syriza před Novou demokracií současného premiéra Antonise Samarase.

Budoucnost země pod vedením Syrizy by byla ale velmi nejasná. Strana totiž vystupuje velmi hlasitě proti zavedeným úsporným opatřením a uvádí, že chce vyjednat nové podmínky záchranného programu nebo odpuštění další části řeckého dluhu.

To je ale podle mnohých politiků i ekonomů jen velmi těžce proveditelné.

Plán na vyjednání nových podmínek s mezinárodními věřiteli (Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou) v sobotu tvrdě odmítl německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro německé noviny Bild.

"Nové volby na řeckém dluhu vůbec nic nezmění. Každá nová vláda se musí řídit dohodami, kterou podepsali jejich předchůdci," uvedl Schäuble.

Podle analytika prestižního think-tanku Bruegel Zsolta Darvase je nepředstavitelné, že by Řecko nepokračovalo v dalších reformách: "Řecká ekonomika je stále slabá a zranitelná. I když se teď zvedá, existuje stále mnoho neznámých. Je totiž přirozené, že po hluboké recesi, jakou Řecko zažilo, půjde ekonomika nahoru strměji, ale jak bude vypadat další vývoj, je otázka."

Řecko kvůli díře v rozpočtu pro rok 2015 muselo navíc svůj záchranný program o dva měsíce prodloužit. Vyjednávání o vystoupení Řecka z programu se teď ale bude krýt s předvolební kampaní, což ještě více prohloubí ekonomickou nejistotu v zemi.

Politický chaos se už přitom na řecké ekonomice podepsal. Jenom za prosinec oslabil index aténské burzy ASE téměř o 20 procent a od počátku roku ztrácí 32 procent. V pondělí ráno potom klesl o 7,3 procenta na 791 bodů.

Investoři se navíc obávají, že výhra levice v Řecku může posílit podobná hnutí v dalších zemích eurozóny. Například stranu Podemos ve Španělsku nebo hnutí Pěti hvězd v Itálii. Akcie proto mírně padaly i v těchto státech.

Řecký premiér Antonis Samaras ale tvrdí, že jeho strana Nová demokracie obhájí své vítězství i v předčasných volbách.

"Nevěřím, že by se Řekové nechali prázdnými sliby opět nalákat na okraj útesu, kde byli před dvěma půl lety," uvedl Samaras s tím, že sliby opoziční Syrizy o vyjednání nových podmínek záchranného programu jsou "vtip".