V březnu 1990 odvysílala Československá televize reportáž z přepadové kontroly Václava Havla v hradním areálu. "Ocitám se poprvé v životě v Jelením příkopě. Zjišťuji, že to je nádherný příkop. A zajímalo by mě, proč není přístupný veřejnosti," říká Havel a jednomu z mužů, kteří jej doprovázejí, před kamerou navrhuje, aby se příkop ihned otevřel. Tím mužem je architekt a někdejší spoluzakladatel Sdružení inženýrů a architektů Liberec Miroslav Masák, který navrhl pražský Máj, liberecký obchodní dům Ještěd či rekonstrukci Veletržního paláce. Poté, co se roku 1989 angažoval v Občanském fóru, jej do svých služeb povolal Havel. Nikoli coby hradního architekta, jak funkce zlidověla, nýbrž jako svého poradce. "Přistupovali jsme k Hradu s velkou pietou, abychom nedělali příliš velké zásahy. Na vše jsem zadával ověřovací studie," vzpomíná Masák pětadvacet let poté.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.