Jak se jmenuje nejdražší český film a na kolik zatím přišel? Fantasy snímek Poslední z Aporveru, financovaný i ze státních peněz, měl být původně dokončen před téměř čtyřmi roky, mezitím bylo datum několikrát odloženo. Došlo i na trestní oznámení. Tento víkend si nákladné dílo odbylo svoji premiéru. V sobotu večer se uskutečnila utajená projekce, jejíž místo konání znali jen pozvaní hosté. Tvůrci jich podle svých slov pozvali okolo devíti set. Film přitom stále není dokončený.

Poslední z Aporveru byl financován i Státním fondem kinematografie. Jeho rozpočet podle fondu překročil před dvěma lety 240 milionů korun. Podle nejmenovaného zdroje z filmového prostředí se celková realizace vyšplhala ještě o 30 milionů výše. Dosud nejdražším českým filmem byl Tmavomodrý svět režiséra Jana Svěráka za 230 milionů korun.

Místo sobotní premiéry znali jen pozvaní hosté a tvůrci. Redakce HN má k dispozici pozvánku pro "přátele a spolupracovníky", kteří se měli sejít o dvě hodiny dříve, a to na adrese nedaleko pražských Riegrových sadů, kde stojí dům s byty a kancelářemi, mimo jiné firmy Actor's Runway Agency. V ní je jedním z jednatelů producent filmu Jiří Košťál. V prostorech kanceláří se konala i samotná premiéra, sdělil Košťál. "Proběhla v kinosále naší společnosti s HD projekcí," doplnil režisér a spoluproducent Tomáš Krejčí.

Pozvánku na setkání dostala například hudební skupina Zrní, která k filmu nahrála jednu z písní. Nakonec však nedorazila, protože měla koncert. Stejně tak byl na akci pozván i Státní fond kinematografie, jenž v květnu podal na tvůrce filmu trestní oznámení. Ani z něj ale nikdo na projekci nepřišel. Kolik lidí celkem film vidělo, tvůrci neupřesnili. "Prodali jsme 15 vstupenek divákům, kteří nepatří mezi tvůrce a na premiéru dorazili," uvedl Krejčí, což doložil i vyfotografovanými lístky se vstupným ve výši sto korun.

Dlouze se spekulovalo o tom, kolik je vlastně z filmu hotovo. Sami tvůrci v květnu tvrdili, že natočeno, sestříháno a sestaveno, včetně triků, mají osm minut filmu. "Zbývá poskládat všechny elementy do sebe a vznikne celý film. Zbývá realizovat výrobu cca za 16 milionů korun," napsali tehdy na svoji stránku na Facebooku. Státní fond kinematografie si ale nechal vypracovat znalecký posudek a podal na producenty trestní oznámení. Na projektu se podílel 47 miliony korun a pojal podezření z dotačního podvodu.

Triky a animace

Poslední z Aporveru je fantasy snímek, který kombinuje prvky trikového a animovaného filmu. Jeho tvůrci tvrdí, že po vizuální stránce se inspirovali dílem Karla Zemana. Režisérem filmu je Tomáš Krejčí, ve snímku účinkují Filip Cíl, Jana Pidrmanová, Eduard Jenický, Petr Forman či Tomáš Klus.

Proto se podle tvůrců v sobotu promítala verze, ke které prý byli fondem donuceni a pod niž se odmítli podepsat. "Přestože fond věděl, že slovenský koproducent Marek Veselický nesplatil svůj vklad, a nebylo tedy možné film zkompletovat, nařídil tvůrcům dokončit film jako nezkompletovaný," tvrdí Krejčí.

Veselický se od filmu distancoval v roce 2010, když zhlédl předložený materiál a projekt označil za nesmyslný. Krejčí spolu s Košťálem na něj loni podali trestní oznámení. Veselického společnost Farbyka získala část vkladu ze slovenských veřejných zdrojů – všechny peníze ale do filmu neinvestovala. Podle stránky Borovan.cz nakonec soud na konci letošního září rozhodl, že Farbyka musí české straně vyplatit 76 tisíc eur (v přepočtu přes dva miliony korun) plus úroky.

Podle Krejčího byla v sobotu promítaná verze snímku znehodnocena tlakem a v budoucnu se ho prý chystají řádně dokončit, aby vypadal tak, jak zamýšleli. V plánu mají stále i distribuci v Česku a dalších zemích. Příjemce podpory od Státního fondu kinematografie navíc musí zajistit alespoň 10 představení do jednoho roku od dokončení projektu. Tvůrci prý požádali Unii filmových distributorů o zanesení data premiéry. Její tajemník Jaroslav Pecka ale na dotaz HN sdělil, že "nikdo o zařazení do plánu nežádal".

Související