Ve věku sedmdesáti let zemřel populární anglický zpěvák Joe Cocker, známý svým chraplavým hlasem. Několikrát vystupoval i v České republice. Oznámila to britská televizní stanice BBC s odvoláním na Cockerova agenta Barrieho Marshalla. Zpěvák podle něj podlehl rakovině plic.

Cocker byl specialistou na rockové balady, proslavil se coververzemi, z nichž některé jsou daleko známější než verze původních interpretů. Prorazil v roce 1968 se skladbou dvojice Lennon - McCartney With A Little Help From My Friends.

"Byl prostě jedinečný," uvedl Cockerův agent Barrie Marshall. "Zaplnit tu prázdnotu, kterou zanechal v našich srdcích, bude nemožné," dodal. Bubeník Beatles Ringo Starr na komunitní síti Twitter uvedl: "Nashledanou a Bůh žehnej Joe Cockerovi." "Byl to jeden z nejskromnějších lidí, které jsem kdy potkal," reagoval zase Edgar Berger z hudební společnosti Sony Music Entertainment International. Jeho hlas "navždy zůstane v našich vzpomínkách", dodal.

První vrchol popularity zažil v roce 1969 po vystoupení na Woodstocku. Poté prožil divoké období, kdy holdoval alkoholu i drogám. Ze závislosti na nich se rodák ze Sheffieldu po letech přece jen vymanil. Držitel cen Grammy, Zlatý glóbus i Řádu britského impéria se několikrát dokázal na špičku vrátit ze zapomnění, například v roce 1994, kdy vydal album Have A Little Faith. Poslední deskou umělce, který se označoval za klasického bluesového zpěváka, bylo předloňské album Fire It Up.

 

Související