Středoamerický stát Nikaragua ve spolupráci s čínskými investory zahajuje stavbu kanálu propojujícího Karibské moře a Tichý oceán. Konkurent sto let starého Panamského průplavu má podle plánů měřit 278 kilometrů a stát 50 miliard dolarů. Na stavbě průplavu, jehož cena více než čtyřikrát přesahuje celkové roční HDP země, spolupracuje nikaragujská levicová vláda prezidenta Daniela Ortegy s hongkongskou společností HKND.

Ani dva dny před plánovaným spuštěním jeho stavby přitom předseda výboru pro stavbu kanálu nebyl schopen redaktorům The Economist ukázat, kde přesně bude průplav ústit. Není jasné ani to, kdo jeho konstrukci zaplatí. Podle šéfredaktora místních protivládních novin Confidencial tak stále není jasné, zda se projekt podaří uskutečnit. V pondělí 22. prosince podle něj začíná pouze začátek stavby přístupové silnice k tichomořskému přístavu Brito.

Projekt byl zahalen tajemstvím již od minulého roku, kdy místní parlament zakázku firmě HKND uložil. Od té doby nebyla zveřejněna žádná studie proveditelnosti projektu, jeho financování nebo dopadu na životní prostředí. Místní vláda pouze slibuje, že stavba i fungování kanálu v budoucnu pomůžou snížit nezaměstnanost v zemi.

Plánovaný projekt však dosud vzbudil spíše kontroverze. Inženýři poukazují na to, že stavba plánovaný rozpočet pravděpodobně zásadně překročí. Účel kanálu, který má být širší než současný Panamský průplav, navíc může být zcela zpochybněn v případě, že by se Panama rozhodla svůj průplav rovněž rozšířit. V neposlední řadě kritici poukazují na to, že společnost HKND na realizaci podobného obřího projektu nemá potřebné zkušenosti.

Místní farmáři se zase obávají, že přijdou o svou půjdu bez nároku na férové vyrovnání od státu. Například 10. prosince se v hlavním městě Managuji sešlo několik tisíc protestujících, kteří křičeli “Nechceme tu Číňany“.

Projekt znepokojuje i ekology. Nikaragujská Akademie věd si v listopadu vyžádala studii o tom, jaký dopad by průplav měl na jezero Nikaragua, kterým kanál prochází. Obávají se, že by průplav mohl ohrozit přísun pitné vody a fungování zavlažovacího systému a také ohrozit biodiverzitu v jednom z největších tropických jezer v Latinské Americe.

 

Chcete se o nikaragujském kanálu dozvědět více? Dokumentaristé společnosti The Daily Conversation o něm natočili krátký dokument.