Aerolinie ČSA kdysi nesly označení "rodinné stříbro". Někdy v roce 2005 prý měla jejich prodejní hodnota dosáhnout 12 miliard korun, na jaře 2009 tehdejší krizový ředitel Radomír Lašák hovořil o ceně osmi miliard, aby na podzim jedna z úřednických vlád projednávala prodej konsorciu Travel Service / Unimex. Konsorcium tehdy nabízelo miliardu; další miliardy by ale musel do už tehdy ztrátové firmy nasypat stát.

Nakonec minoritní podíl aerolinek prodávala až vláda Petra Nečase v roce 2013, a to za pouhých 67,5 milionu korun společnosti Korean Air. A byla ráda - jiný zájemce se totiž nenašel a od Korejců si všichni slibovali "silného strategického partnera, který udělá z pražského letiště dopravní uzel pro Asii". Očekávání se tak úplně nenaplnila, ČSA jsou i nadále firmou, jež nutně potřebuje restrukturalizaci, nový kapitál a také rozvojovou vizi.

Souhlas Evropské komise se vstupem Travel Servicu, který díky opci s korejským spolumajitelem získal 34 procent ČSA, je faktickou tečkou za historií národního přepravce, nikoliv ve smyslu národa, ale státního vlivu. Travel Service je "normální" firma, která se dokázala prosadit v leteckém byznyse, a nelze od ní očekávat, že bude dlouhodobě financovat ztrátové lety či předražené nákupy čehokoliv. Jestliže v roce 2009, po neúspěchu při první privatizaci ČSA, majitel Travel Servicu Jiří Šimáně prohlásil, "že ví, co by se s ČSA mělo udělat, kam, s jakými stroji a s kým létat", pak o pět let později k tomu má dokonalou příležitost. Jen to zdržení přišlo stát na pár miliard korun navíc.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru