Protesty ve zkratce

Důvod

Obyvatelé Hongkongu vyšli do ulic, aby protestovali proti reformě volebního systému voleb starosty města. Podle ní by sice volili starostu sami obyvatelé, hlasovat by ale mohli jen pro pečlivě vybrané kandidáty, schválené čínskou vládou.

Síla

29. září protestovalo proti volební reformě v ulicích Hongkongu na 200 tisíc lidí. Jejich počet ale postupně upadal a ve stanových městech, která okupovala rušné čtvrti města, zůstaly jen stovky lidí. Poslední z nich vyhnala policie z ulic 12. prosince.

Dopady

Návrh změny volebního zákona má hongkongská vláda znovu projednávat v lednu. Pokud reformu volebního systému schválenou Čínou zamítne, bude stejně jako dosud i v roce 2017 volit starostu pouze výbor dvanácti set hlavních osobností města, což jsou většinou politici a podnikatelé loajální k čínské vládě.

Nepokoje v Hongkongu skončily a protestující začínají pociťovat jejich důsledky. Za účast na protestech můžou někteří zaplatit až neúměrnou cenu. Čtrnáctiletého chlapce, jehož jméno nemůže být z právních důvodů zveřejněno, zatkla policie 25. listopadu, když za pomoci soudních zřízenců vyklízela jedno z okupovaných míst. Aniž by ho obvinila z nějakého přestupku, zažádala policie soud o rozhodnutí o ústavní péči. Podle policie i soudu totiž rodiče mladého chlapce nedostatečně hlídali a vystavili ho tím nadměrnému zdravotnímu i sociálnímu riziku. Teenagerovi teď může soud nařídit zákaz nočního vycházení, povinné poradenství nebo ho rovnou přemístit do výchovného ústavu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Hongkongské úřady hrozí účastníkům podzimní deštníkové revoluce přísnými tresty, včetně zavírání do výchovných ústavů či zákazů cestování.
  • Podle právníků se jedná o šikanu účastníků protestů.
  • Studentské demonstrace přitom změnu starosty města nepřinesly. Nezajistily ani konání svobodných voleb v metropoli.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.