V jedné z největších divizí Skupiny Preciosa - Preciosa Crystal Components - se vyrábějí křišťálové kameny a perly různých velikostí, tvarů i barev. Tvoří základ pro design a výrobu originálních šperků, módních doplňků nebo křišťálových lustrů.

Konkurenční výhodou Preciosy je její vlastní know how, které musí držet krok s rozvojem vědy a nových technologií. Prioritou firmy jsou proto inovace, pro něž potřebuje mladé talenty.

"Zaměstnanci v naší společnosti dobře vědí, že pracují pro budoucnost oboru. Očekáváme to i při výběru nových zaměstnanců, kteří know how převezmou po generaci, která pomalu odchází. Nástupce si připravujeme z lidí uvnitř firmy, ale kreativní lidi s novým pohledem na věc hledáme ve školách," vysvětluje personální ředitelka Preciosy Jana Havlíčková, která je zároveň členkou správní rady Nadace Preciosa, v níž spravuje fond pro vzdělávání a školy. Nadace Preciosa v rámci tohoto fondu rozděluje na vzdělávání každoročně částku ve výši zhruba 800 tisíc korun.

Šance pro absolventy středních i vysokých škol

Technology a konstruktéry oslovuje firma mezi absolventy strojních oborů na středních i vysokých školách. "Uplatnění u nás najdou i absolventi Vysoké školy chemicko technologické v Praze nebo Fakulty chemicko-technologické Univerzity v Pardubicích či Matematicko-fyzikální fakulty UK. Chemicko technologický vývoj a výzkum je pro nás klíčový. Hledáme motivované uchazeče, zaujaté naším oborem, kteří chtějí něco nového zkoušet a jsou ochotni se stále vzdělávat a profesně růst," upřesňuje Havlíčková.

"Odborným školám a učilištím poskytujeme materiál, odbornou i finanční pomoc, nabízíme možnosti stáží, praxí, zaměstnání, snažíme se ukazovat sklářství jako perspektivní a lukrativní obor. Spolupracujeme s těmi několika sklářskými školami, které přežily dobu útlumu, například se Střední umělecko-průmyslovou školou sklářskou v Železném Brodě nebo v Kamenickém Šenově, ale i v Novém Boru," říká Havlíčková.

Kromě sklářů ale potřebuje podnik také absolventy například sklářské technologie nebo středoškolské absolventy strojních oborů, seřizovače, strojníky, brusiče, přípraváře výroby.

Líheň talentů představuje spolupráce s vysokými školami. Důležitým partnerem je v regionu Technická univerzita v Liberci, s níž podnik dlouhodobě spolupracuje i v oblasti vědeckého výzkumu. "Naši odborníci zde přednášejí, studenti v našich závodech absolvují praxi a spolupracují s námi na diplomových pracích."

Oblíbená je i soutěž Preciosa Crystal Challenge, která Preciose pomáhá objevovat talentované vysokoškoláky, studenti zase dostávají možnost nahlédnout do života výrobní firmy a seznámit se s odborníky.

Jelikož tvorba inovací a zavádění kreativních nápadů ve sklářství předpokládá důkladnou znalost know how výrobního procesu a materiálů, rozhodli se v Preciose před pár lety, že si studenty vysokých škol sami v ročním speciálním trainee programu vyzkouší a ty nejlepší začlení do týmu inovátorů.

"Hledáme techniky, strojaře, lidi do výzkumu a rozvoje, kreativce a designéry. Jsme firma působící celosvětově, proto dostávají příležitost i absolventi obchodu a marketingu, ekonomiky a zahraničního obchodu," říká Havlíčková.

Všichni nejdřív do montérek

Každý, kdo do trainee programu v Preciose nastoupí, musí nejprve projít celým výrobním procesem. "Všichni jsme si oblékli montérky a prošli pod vedením zkušených mentorů výrobními provozy, abychom na vlastní kůži poznali, jak se sklo zpracovává," říká Tomáš Lamač, který program loni úspěšně absolvoval a od září pracuje jako projektový manažer Preciosy v odboru inovací.

Pochází z Jablonce, odmalička pořád něco kutil v dílně, a jak říká, byl "hračička" s hlavou plnou nápadů. Volba oboru konstrukce strojů a zařízení na Strojní fakultě Západočeské univerzity v Plzni tedy nebyla náhoda. Když hledal v posledním roce bakalářského studia možnost, jak si přivydělat, narazil na trainee program v Preciose. Na pohovoru při výběrovém řízení do programu sice jednoznačně tvrdil, že chce dělat jedině konstruktéra strojů, ale když pak poznal, jak se v huti žhavá skleněná hmota mění v nádherný kámen, své rozhodnutí změnil. "Svět skla mě dostal," přiznává Tomáš.

Po třech měsících praxe ve výrobě čekala účastníky trainee programu prezentace shrnující jejich zkušenosti, kterou předvedli topmanagementu. "Otevřeně a kriticky jsme mohli zhodnotit, co si o tom či onom myslíme, co bychom změnili. Výborné bylo, že nám topmanažeři naslouchali, brali naše názory vážně," vzpomíná Tomáš. Spolu s desítkou dalších kolegů - trainees - prošel ještě stínováním manažerů v ostatních úsecích společnosti.

Završením programu je závěrečná práce, v Tomášově případě zaměřená na problém šetrného zacházení se skleněnými výrobky od výroby přes expedici až k zákazníkovi. Zkoumal, kde jsou riziková místa, jak se jim vyhnout, a tak ušetřit výrobky poškození a firmě přinést úspory.

 

"Vždy musím připravit ekonomicko technologické zdůvodnění, proč se ta či ona inovace vyplatí a jakou technologii při navrženém způsobu zpracování použít. Pak zadávám výrobek k pilotnímu ozkoušení a doporučení do zkušebního provozu," shrnuje svou práci v inovacích Tomáš. Má ambice přicházet časem s vlastními inovativními řešeními, i když nyní nejvíc pomýšlí na inženýrské studium na Technické univerzitě v Liberci na katedře inovace procesu a produktů.

Podobně jako další absolventi trainee programu může dál využít dvouletého rozvojového programu pro talenty, který připravuje nadané zaměstnance na řídící pozice. Nezřídka jim umožní mezinárodní spolupráci nebo kariéru v zahraničí.

 

Práce při tvarování roztavené skleněné hmoty vyžaduje přesnost a velkou zručnost zaměstnanců Preciosy.
Foto: HN - Jiří Koťátko

Skláři v Preciose v Kamenickém Šenově svou práci dokonale ovládají.
Foto: HN - Jiří Koťátko

Broušení křišťálových komponent vyžaduje přesnost a pevnou ruku.
Foto: HN - Jiří Koťátko

Foto: HN - Jiří Koťátko

Foto: HN - Jiří Koťátko

Foto: HN - Jiří Koťátko

Foto: HN - Jiří Koťátko

Foto: HN - Jiří Koťátko

Související