Sledovat finanční otřesy jaderné mocnosti v relativně blízkém "pohraničí" s nadšením skutečně nelze. I když se proti Rusku i jeho prezidentu Vladimiru Putinovi dá najít řada argumentů, opravdový kolaps tamní ekonomiky si nikdo soudný přát nemůže. A to ani s ohledem na to, že se na českém exportu Rusko podílí necelými čtyřmi (3,6) procenty.

Nejde "jen" o přímý dopad na české investory v Rusku (například PPF, Home Credit, Alta a další) či o mnohamiliardové pohledávky za ruskými projekty, které eviduje Česká exportní banka a EGAP. Nejde ani o ruské investice v České republice, které drží nad vodou turistický ruch a s ním i zaměstnanost v Karlovarském kraji, byť s mnoha negativními konsekvencemi. Obavy netřeba mít ani ze zastavení dodávek surovin, protože jen ty drží ruský rozpočet nad vodou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru