Může kolaps cen ropy, zosnovaný Spojenými státy a Saúdskou Arábií v roce 1985, za rozpad Sovětského svazu? Otázka, která donedávna zaměstnávala hlavně milovníky konspiračních teorií a odborníky na ropnou branži, získává kvůli posledním událostem v Rusku a západním sankcím na aktuálnosti.

Paralel s historií studené války je víc než dost. Ruská ekonomika je i po třiceti letech stále kriticky závislá na exportních příjmech z prodeje ropy, za které v zahraničí nakupuje potřebné technologie a drtivou většinu spotřebního zboží. Rozvoj vlastního zpracovatelského průmyslu zůstal po patnácti letech vlády Vladimira Putina pouhým snem.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.