Stínové bankovnictví na vzestupu

Stínové bankovnictví (patří sem hedgeové fondy, fondy peněžního trhu atd.)narostlo loni celosvětově o pět bilionů na celkových 75 bilionů dolarů. Tento nárůst byl podpořen především snahou věřitelů vyhnout se regulacím a investory hledajícími výnos v podmínkách rekordně nízkých úrokových sazeb. Podle Rady pro finanční stabilitu (Financial Stability Board) představuje velikost světového stínového bankovnictví v současnosti zhruba 120 % světového HDP, tedy čtvrtinu celkových finančních aktiv. Největší nárůst byl zaznamenán v Argentině (50 %) a v Číně (více než 30 %). Rada pro finanční stabilitu ve své zprávě dále uvádí, že současné prostředí ve vyspělých ekonomikách je příznivé pro další nárůst stínového bankovnictví.

Pokles cen ropy ovlivní mexický státní rozpočet

Mexiko bude muset změnit část federálního rozpočtu kvůli poklesu cen ropy, který ovlivnil očekávané příjmy země. Mexiko je třetím největším producentem ropy v Americe a je značně závislé na ropném exportu, který v roce 2013 dosáhl hodnoty 42,7 miliardy dolarů. Příjmy z ropy tvoří jednu třetinu státního rozpočtu. Podle prohlášení ministerstva financí je nová cílová cena ustavena na 79 dolarech za barel, což je o tři dolary méně, než vláda očekávala, a o dva dolary méně, než je cíl stanovený Poslaneckou sněmovnou. Každý pokles ceny ropy o jeden dolar stojí podle odhadů Mexiko asi 300 milionů dolarů. Nový rozpočet s novým cílem pro ropné ceny musí být schválen oběma komorami parlamentu. Mexiko ropný sektor pomalu otevírá pro soukromé investice. Příští rok by měly začít tendry a vláda očekává do roku 2018 soukromé investice v hodnotě až 50 miliard dolarů.

Nová dohoda pro boj s daňovou kriminalitou

Více než 80 států podepsalo v říjnu 2014 v Berlíně dohodu, která má napomoci boji s daňovými úniky a podvody. Podle kritiků však tato úmluva porušuje bankovní tajemství. Mezi signatáři jsou nejen státy Evropské unie, ale i tradiční zastánci bankovního tajemství jako Lichtenštejnsko nebo daňové ráje jako Kajmanské ostrovy. 51 zemí souhlasilo se zavedením automatické výměny informací mezi účastnickými státy již od září 2017. Dalších 30 zemí se zavázalo připojit od roku 2018. Dohoda je výsledkem dvoudenních jednání celosvětového fóra pro transparentnost a výměnu informací pro daňové účely, které hostil německý ministr financí. Fórum se konalo pod záštitou OECD, podle kterého jsou zahraniční daňové úniky celosvětově vážným problémem.

Čína rekordním tempem nakupuje zahraniční společnosti

Letos by se poprvé mohlo stát, že čínské zahraniční investice převýší přímé zahraniční investice plynoucí do Číny. Čínské investice v roce 2014 podle odhadů přesáhnou 120 miliard dolarů, loni činily 108 miliard. Zahraniční investice do Číny za prvních 9 měsíců roku 2014 dosáhly 87,36 miliardy dolarů a za celý rok 2014 se očekávají investice ve výši 120 miliard. Orientace čínských investorů se mění, od tradičních odvětví energetiky a zdrojů se investoři obracejí ke společnostem vyvíjejícím nové technologie. Za prvních šest měsíců roku 2014 Čína investovala 6,3 miliardy dolarů do technologických firem, dalšími prudce rostoucími oblastmi jsou stavebnictví (které zaznamenalo za první pololetí 2014 nárůst o 129 %) a podnikání spojené s kulturou (kde investice za stejné období vzrostly o 102 %). Zvětšila se i role soukromých společností. Z celkových čínských investic v USA tvoří soukromé investice 76 %.

Snížení ratingového hodnocení Jihoafrické republiky

Ratingová agentura Moody's snížila rating státních dluhů Jihoafrické republiky. Tento krok přišel po podobných reakcích od agentur Fitch a Standard & Poor's. Jihoafrická ekonomika se potýká s protesty v platinových dolech z počátku letošního roku a s nedávnými výpadky elektřiny. Moody's snížila hodnocení Jihoafrické republiky o jeden stupeň na Baa2. Ačkoli v oblasti investic si země zachovává postavení, podle Moody's nemá dobrou perspektivu pro střednědobý růst, a to právě kvůli problémům s dodávkami elektřiny a také zvyšujícím se úrokovým sazbám. Země se také potýká s vysokou nezaměstnaností ve výši 25 %. Moody's nicméně zároveň změnila status JAR z negativního na stabilní, což znamená, že další snížení ratingu v brzké době je nepravděpodobné.

Stávky stály Lufthansu již 170 milionů eur

Lufthansa, která je největší evropskou leteckou společností, musela upravit své odhady zisků pro rok 2015. Firmu ochromily letošní stávky zaměstnanců, kdy posledních osm stávek stálo Lufthansu přibližně 170 milionů eur. Spory se zaměstnanci však stále pokračují a v prosinci vyústily v další vlnu stávek. Lufthansa původně předpokládala, že v roce 2015 dosáhne zisku okolo dvou miliard eur a v letošním roce ve výši jedné miliardy eur. Podle oficiálního prohlášení společnosti to prozatím vypadá, že odhady letošních zisků budou naplněny i navzdory nepříznivým okolnostem. Za prvních devět měsíců letošního roku Lufthansa totiž zaznamenala nárůst čistého zisku o 24,7 procenta.


Iva Pivoňková
Centrum informačních služeb, CzechTrade
iva.pivonkova@czechtrade.cz


Kvůli klesajícím cenám ropy bude muset Mexiko změnit část svého federálního rozpočtu. Na snímku z hlavního města země je Národní palác, který slouží jako oficiální sídlo prezidenta.
Foto: Shutterstock

Přes 80 států podepsalo v Berlíně dohodu, která má napomoci boji s daňovými úniky.
Foto: Reuters

Čínská firma Lenovo koupila letos jednu z divizí společnosti IBM za 2,3 miliardy dolarů.
Foto: Reuters

Letošní stávka pilotů vyšla společnost Lufthansa na 170 milionů eur.
Foto: Reuters