Vysoké ceny uměleckých děl, například více než 150 milionů dolarů, za které byly letos v New Yorku vydraženy dva obrazy Andyho Warhola, nebo v Česku stále rekordních 55,75 milionu korun za Tvar modré od Františka Kupky, naznačují, že umění je hlavně doména bohatých. Zajímavá díla soudobých i jiných umělců lze ale získat i za desítky tisíc korun.

Ceny umění se zpravidla vyvíjejí jinak než u akcií. Oslabení akciových trhů se jich nemusí týkat. Koupě a pozdější prodej umění tak rozšiřují investorovy možnosti. Má ale tvořit jen doplněk jeho portfolia. Zájem o umělecké dílo přitom ovlivňují hlavně emoce a móda. Po řadě let se může jeho cena znásobit, ale také být propadákem. Jde tedy zpravidla o dlouhodobou investici s nejistým výsledkem. Pokud se však povede, stojí za to.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.