Srbsko a Čína podepíšou příští týden dohodu v hodnotě více než 600 milionů dolarů (13,3 miliardy korun) o rozšíření elektrárny na uhlí ve městě Kostolac.

Bude to první velká investice do stárnoucí srbské energetické infrastruktury za více než dvě desetiletí.

Dohoda by se měla podepsat v rámci summitu představitelů zemí střední a východní Evropy a Číny, který se uskuteční v Bělehradě 16. a 17. prosince. Srbské stanici Pink Television to řekl manažer elektrárny Dragan Jovanović.

Čínští investoři se stále častěji zaměřují na energetické projekty na Balkáně, a zvyšují zde tak svoji angažovanost. Ukazují tak ochotu převzít větší rizika než evropští konkurenti na místním trhu, který by se případně mohl stát lukrativním trhem s dobrým napojením na Evropskou unii a prostorem pro růst cen.

Projekt zahrnuje výstavbu nového bloku s kapacitou výroby 350 megawattů a rozšíření těžby v blízkém dolu na uhlí Drmno. Dokončení investice má trvat pět let, dodal Jovanović.

Srbská vláda a státní společnost Elektroprivreda Srbije (EPS) se budou na projektu podílet částkou 107 milionů dolarů. EPS již nyní elektrárnu modernizuje.

Vzhledem k zastaralé technologii vyrábějí nyní dva bloky elektrárny méně elektřiny, než je jejich kapacita. Modernizace má zvýšit jejich produkci, prodloužit životnost a snížit emise skleníkových plynů.

Výroba elektřiny ze stárnoucích elektráren na uhlí má na celkové výrobě elektřiny v zemi dvoutřetinový podíl. Zbytek připadá na vodní elektrárny. Srbsko naléhavě potřebuje modernizovat svoji energetickou infrastrukturu, aby uspokojilo rostoucí poptávku po elektřině.

Energetický sektor Srbska je pod velkým tlakem od květnových velkých povodní. Zaplaven byl i důl, který dodává uhlí do největší srbské elektrárny a země kvůli tomu musela začít dovážet elektřinu a uhlí, napsala agentura Reuters.