Česká zbrojařská firma Excalibur Group by mohla opravovat afghánské tanky.

O zakázce v Afghánistánu o víkendu jednal obchodní ředitel firmy Jiří Sauer. V případě úspěchu jednání by se smlouva mohla týkat desítek tanků, uvedl Sauer.

Do Afghánistánu jako podnikatelský doprovod ministra obrany Martina Stropnického (ANO) přiletěl i ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

Podle Sauera Excalibur jedná o dodávce náhradních dílů a servisu tanků T-55, ale také o výcviku technického personálu afghánské armády. "Jsme schopni dodat i vyrobit jakékoli náhradní díly na tento tank," poznamenal Sauer.

Rozsah zakázky bude podle něj záležet na finančních možnostech afghánské armády. O podrobnostech bude firma v příštích měsících jednat, podpis smlouvy bude aktuální v ideálním případě asi za půl roku.

Technici budou do té doby zjišťovat, jaký je stav tanků a kolik jich bude možné opravit.

Do budoucna by Excalibur rád jednal také o modernizaci BVP (obrněné vozidlo pěchoty). I v tomto případě ale bude záležet na finančních možnostech Afghánců.

Sauer vyzdvihl, že mohl do Afghánistánu přiletět s delegací ministra, neboť návštěva na vysoké úrovni podle něj českým společnostem otevírá dveře, Afghánci je poté vnímají jako hodnověrné firmy. Přístup ministerstva ocenil i Kovařík. Takzvaná ekonomická diplomacie se podle něj v poslední době výrazně zlepšila a stát export českých firem podporuje.

Česká zbrojovka do země dodala v posledních zhruba deseti letech přibližně 35 tisíc palných zbraní. Nyní se její zástupci pokoušejí u afghánských ozbrojených sil uspět také s dodávkou samopalů Škorpion nebo útočných pušek Bren. Kovařík proto v sobotu v Kábulu jednal s politiky i s případnými partnery.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru