Oscarový film Statečné srdce obsahuje scénu, v níž jeden z dvořanů otevřeně kritizuje anglického krále Edwarda I. Končí to očekávatelně. Monarcha vyhodí drzouna z okna. Andrej Babiš sice možná není tak prchlivý jako Edward I., ale zpráva, že se na jeho politickém dvoře vzmáhá nespokojenost, i tak vyvolává pochyby. Poslanci ANO buď ztrácejí pud sebezáchovy, nebo je to celé jen hra.

ANO stojí a padá s osobou Andreje Babiše. Nebo ještě jinak: ANO je Babiš. Babiš financuje, Babiš řídí, Babiš komunikuje. Pokud by měl název formace vystihovat podstatu, muselo by se ANO jmenovat Babišův seznam, po vzoru nizozemského Seznamu Pima Fortuyna. Nemá cenu mluvit o vnitrostranické demokracii, když jedna ruka může na seznam kohokoli dopsat (jak to zažil nový ministr dopravy Ťok) a kohokoli naopak ve vteřině vyškrtnout (což je zkušenost exministra Prachaře).

Babišovi poslanci jsou dospělí lidé, tudíž jim muselo být jasné, že jdou do sněmovny jako zaměstnanci perspektivní politické korporace se silným finančním zázemím. Přitakali heslu "řídit stát jako firmu", a tedy nemohli netušit, že i strana bude řízena stejným způsobem. O manažerských pozicích ve firmě logicky rozhoduje hlavní akcionář, nikoli zaměstnanci.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru