Hrdé heslo zkrachovalé Investiční a poštovní banky by mělo přejít na politickou stranu Jiřího Paroubka LEV 21. Jeho politicky poslední projekt absolutně ničeho nedosáhl a není divu, že expremiér v říjnu oznámil svůj konec ve straně (je totiž otravné působit v politice, když o tom nikdo neví). Ovšem finančně dokázal se svou ministranou něco, co se nepovedlo mnohem silnějším partajím.

Jen v minulém roce tato zcela neperspektivní strana získala dary za devět milionů, rok předtím dokonce za 33 milionů. Kam se na takové částky hrabe někdejší domovská stanice Paroubka ČSSD se čtyřmi miliony darů za minulý rok. Je naprosto bizarní, aby dary straně představovaly 94 procent všech příjmů. I raketově rostoucí ANO miliardáře Andreje Babiše spoléhá primárně na úvěry a půjčky.

Něco není v pořádku. Pokud tedy nepřistoupíme na vysvětlení, že zrovna jedině Paroubkovi se na české politické scéně podařilo seřadit za Petra Bendu další podobně čestné sponzory, kteří věří v záchranu republiky jedině s Paroubkem v čele. Každé jiné vysvětlení má nějakou vadu na kráse. Pokud strana má takto nečekaně vysoké dary v poměru k ostatním příjmům, pak je otázka, zda nejde o lva financí s průjmem - finance se ve značné míře nasypou dovnitř a velmi rychle zase vyfakturují za nejrůznější poradenství a marketingové služby. Zda je to případ Paroubkova Lva, nevíme. Transparentní účet strana nemá.

Nedoceněný politik Paroubek se tak možná ještě jednou zapíše do dějin české politiky - podnítí rychlejší přijetí zákona o transparentním financování stran.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru