Překvapení nálezci nechtěli věřit svým očím, když objevili kresby a grafiky Josefa Čapka, Václava Špály, Jana Slavíčka, Vlastislava Hofmana, Rudolfa Kremličky, jeho výtvarně nadaného mladšího bratra Zdeňka a dalších autorů. V krabici v ateliéru Rudolfa Kremličky byly také uloženy dvě kresby Toyen, obě datované rokem 1937. Menší z nich, Surrealistická krajina, jde do aukce s vyvolávací cenou 40 tisíc korun.

Pravým pokladem je ale kresba tuší a akvarel od Toyen, nazvaná Sen. Ve středu kresby je drolící se zbytek kamenné stavby s rozhoupaným kyvadlem, v popředí se nad stojatou hladinou tyčí ženská postava s černou skvrnou místo hlavy a obličeje. Mnohým milovníkům umění bude námět této práce jistě povědomý. "Je to přípravná kresba k obrazu Sen. Rok 1937 se u obou děl shoduje," říká ředitel síně European Arts Albert Trnka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.