Překvapení nálezci nechtěli věřit svým očím, když objevili kresby a grafiky Josefa Čapka, Václava Špály, Jana Slavíčka, Vlastislava Hofmana, Rudolfa Kremličky, jeho výtvarně nadaného mladšího bratra Zdeňka a dalších autorů. V krabici v ateliéru Rudolfa Kremličky byly také uloženy dvě kresby Toyen, obě datované rokem 1937. Menší z nich, Surrealistická krajina, jde do aukce s vyvolávací cenou 40 tisíc korun.

Pravým pokladem je ale kresba tuší a akvarel od Toyen, nazvaná Sen. Ve středu kresby je drolící se zbytek kamenné stavby s rozhoupaným kyvadlem, v popředí se nad stojatou hladinou tyčí ženská postava s černou skvrnou místo hlavy a obličeje. Mnohým milovníkům umění bude námět této práce jistě povědomý. "Je to přípravná kresba k obrazu Sen. Rok 1937 se u obou děl shoduje," říká ředitel síně European Arts Albert Trnka.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V nedělní aukci síně European Arts se budou nabízet díla českých umělců z 20. a 30. let.
  • Nedávno byla objevena v zapomenuté, léta neotevřené krabici v ateliéru malíře Rudolfa Kremličky.
  • Další víkendové aukce se konají v Topičově salonu či v ostravském hotelu Brioni.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.