Hradec Králové pravděpodobně přijde o svou nejvyšší budovu, hotel Černigov. Současný vlastník (společnost Balvinder, která je ovládaná skupinou CPI) se totiž rozhodl, že budovu nebude rekonstruovat, ale zbourá ji.

Důvodem je podle generálního ředitele CPI Property Group Martina Němečka fakt, že stávající konstrukční řešení neumožňuje rekonstrukci budovy tak, aby odpovídala záměrům vlastníka.

Žádost o povolení demolice již byla podána a vydání tohoto povolení prakticky nic nebrání, protože budova není památkou a stojí mimo chráněnou zónu.

Stavba podle projektu architekta Jana Zídky byla zahájena v roce 1968, přičemž hotel byl slavnostně otevřen v prosinci 1975. V patnácti patrech bylo původně 231 pokojů a 583 lůžek. Stavba hotelu si vyžádala na tehdejší poměry astronomickou částku 77 milionů korun.

Na místě historické dominanty města by měl vyrůst multifunkční komplex včetně čtyřhvězdičkového hotelu Clarion.  Součástí záměru vycházejícího z pera architektonického studia Schindler Seko Architects je i vzrostlá zeleň, parková úprava a živý obchodní vnitroblok s restauracemi a kavárnou. Celkové investiční náklady podle projektu dosáhnou téměř jedné miliardy korun.

Skupina CPI Hotels

Akciová společnost CPI Hotels je s portfoliem 28 hotelů o celkové kapacitě 8 800 lůžek a 11 500 konferenčních míst jednou z největších hotelových skupin v České republice. Do hotelové skupiny miliardáře Radovana Vítka patří devět pražských čtyřhvězdičkových hotelů Clarion, tři pražské tříhvězdičkové hotely Fortuna a pětihvězdičkový Buddha-Bar Hotel Prague. Pod značkou Mamaison Hotels & Residences pak provozuje další tři čtyřhvězdičková ubytovací zařízení v Praze, po dvou v Budapešti a ve Varšavě, ale také jeden hotel v Ostravě, Bratislavě a v Moskvě.

V roce 2012 vstoupila CPI Hotels na trh se značkou lázeňských hotelů Spa & Kur Hotels, pod kterou působí dva hotely ve Františkových Lázních. Mimo to jsou součástí hotelové skupiny CPI Hotels i čtyřhvězdičkový Parkhotel Vienna v Bielsko-Biała a tříhvězdičkový hotel Černigov v Hradci Králové. Kromě hotelových zařízení vyšší kvality spravuje tato hotelová skupina také dvě ubytovací zařízení dlouhodobého charakteru - Ubytovnu Areál Hloubětín a Ubytovnu Řepy.

Architektonický záměr počítá s kombinací kancelářského objektu, kongresového centra, hotelu a v přízemí navíc i s maloobchodními jednotkami. Hotel se 150 pokoji bude využívat plochu 16 300 m2, přičemž spodní dvě podlaží jsou navržena jako hlavní provozní prostory kongresu a jeho doprovodných provozů.

Ve druhém až pátém nadzemním podlaží vzniknou kanceláře o celkové ploše 14 500 m2. Vyšší podlaží poslouží čistě jako ubytovací s různými standardy pokojů. V nejvyšším podlaží pak budou umístěny prostory fitness a wellness centra se skybarem. Přízemní prostory o rozloze 1700 m2 jsou plánovány pro drobné obchody a služby přístupné přímo z náměstí, z ulice S. K. Neumana a nově vzniklého vnitrobloku. Součástí projektu je i parking s kapacitou 250 míst.

Termín zahájení výstavby je plánován na polovinu roku 2016, přičemž tři měsíce budou probíhat demoliční a přípravné práce, další rok a půl pak samotná výstavba. Nový komplex vytvoří zázemí pro 1400 pracovních míst, v kancelářské části může nalézt své pracovní uplatnění přes 1300 osob, dalších 60 pak zaměstná hotel.

Podobný osud jako ten, který čeká Černigov, potkal i přibližně stejně starý a podobně architektonicky unikátní hotel Praha v hlavním městě. Nový majitel poukazoval na to, že stavba je předimenzovaná a neekonomická. Demolice začala v lednu 2014 a hotel Praha zmizel během několika měsíců.

Hotel Černigov má řadu zastánců, kteří se snaží demolici zabránit. To by ale bylo možné jen v případě, pokud by budova byla prohlášena za památkově chráněnou stavbu. Mezi ty, kterým se záměr vlastníka nelíbí, patří i architekt Jiří Zídka, syn architekta Jana Zídky, nebo hlavní architekt Hradce Králové Petr Brůna. "Ve chvíli, kdy si zbouráme všechny tyto památky, si vlastně přerušíme svoji minulost, a tím pádem si i zhoršíme svoji budoucnost," konstatoval Jiří Zídka. Podle Brůny tvoří hotel Černigov součást historické identity města a je namístě se bavit o tom, jestli jej nahradí vyšší kvalita.

Odpůrci demolice začali podnikat kroky k tomu, aby dosáhli památkové ochrany hotelu. Naděje, že se to podaří, je však malá. Budovy z období 70. let minulého století totiž obvykle tohoto statutu nedosáhnou.

V minulosti zabránilo 12 tisíc signatářů petice z celé republiky zbourání hradecké vily Anička z roku 1911, a ta se tak stala památkou. Pojišťovna Generali chtěla místo ní postavit moderní budovu, ale nakonec od tohoto záměru v roce 2011 ustoupila a zbourala vilu stojící proti Aničce, aby na jejím místě postavila nový administrativní komplex.

Vizualizace budoucího multifunkčního centra: