Byl vězněn, zrazen, dokonce i zabit. Přesto ho nezlomili. Kniha publicistů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka s názvem Na útěku zachycuje příběh Josefa Brykse (1916-1957). Je to – bez ohledu na patetičnost tohoto tvrzení – příběh hrdiny. 

Byl mladý a pro ostré slovo a radikální postoj nešel daleko. Tak jako mnoho československých vojáků ani Josef Bryks se nesmířil s kapitulantstvím pomnichovské republiky a po mnoha peripetiích se dostal do Anglie. Konečně mohl začít bojovat proti nacistickému Německu. Nastoupil k RAF – ale pak se to celé nějak zadrhlo. Neúčastnil se bojů, nýbrž převážel v zázemí letadla. Při jednom z prvních ostrých letů byl sestřelen a zajat protivníkem. Zatímco příběhy jiných by zde končily, ten Bryksův teprve začal. Jeho hvězdná hodina nastala totiž až za dráty. Nikdy se nevzdal a útěk se stal jeho základní životní potřebou. Ačkoliv žádný z jeho mnoha pokusů o únik nebyl v dlouhodobém důsledku úspěšný a odplatou mu mnohdy byla jen samotka a mučení, svobodným se tento muž skutečně stal.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.