Třetí sazba DPH na léky i část potravin

Určitě nejviditelnější změnou v daních od příštího roku, která se dotkne všech, je zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty. Od Nového roku se totiž na základní potřeby, jako léky či kojenecká výživa, zavádí sazba 10 procent. Dosud většina z těchto výrobků byla v sazbě 15 procent či 21 procent. Vláda doufá ve zlevnění základních položek pro domácnosti a označuje tento krok za prorodinný. Mimo jiné se ale nižší sazba DPH bude vztahovat i na antikoncepci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Původně to měla být jedna z největších změn v daních za poslední roky. Měla se zrušit superhrubá mzda. Stát od tohoto kroku nakonec ustoupil. Odložilo se i zavedení jednotného inkasního místa. Přesto ale od Nového roku začnou platit úpravy daňových zákonů, které se významně dotknou všech firem, podnikatelů i zaměstnanců. Například se zavádí nová sazba DPH, omezují se výdajové paušály. Daňoví úředníci se příští rok také více zaměří na transakce mezi spřízněnými společnostmi i na stěhování firem, které se chtějí vyhnout daňové kontrole. Hospodářské noviny ve spolupráci s poradenskou firmou KPMG Česká republika přinášejí přehled těch nejdůležitějších.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.