Konec roku bývá vždy ve znamení mnoha analýz. Jedna z nich informuje o poměrně překvapivé události - český trh PC a tabletů (zahrnuje desktopy i notebooky) vzrostl ve třetím čtvrtletí o významných 46,2 %. Vyplývá to z výsledků analýzy, kterou provedli výzkumníci Gartneru, a nutno dodat, že solidního růstu dosáhly všechny sledované kategorie, a to již ve třech po sobě jdoucích kvartálech. Ze zprávy dále vyplývá, že prodej desktopů vyrostl o 20 %, zatímco prodej notebooků a ultramobilních zařízení o více než 50 %. Lídrem lokálního trhu zůstává Lenovo.

"Trh s PC (notebooky, desktopy) v České republice má za sebou velmi silné čtvrtletí s celkovým meziročním růstem 38 %. Mimořádně se dařilo segmentu notebooků - trh s nimi ve zmíněném období narostl o 49 %," popisuje situaci na trhu Annette Jump, analytička Gartneru. Za skvělými výsledky podle ní stojí zejména zvýšená poptávka ze strany firem, které pokračují v nahrazování desktopů a některých notebooků se systémem Windows XP za Windows 7. Roste rovněž zájem o nová konvertibilní zařízení a zařízení 2 v 1, i když tyto prodeje jsou stále relativně malé a představují pouze 14 % z celkového množství prodaných notebooků.

Co se pořadí jednotlivých dodavatelů týče, skvělými výsledky se mohou pochlubit všechny největší značky, kterým k růstu pomohlo taktéž rozhodnutí společností Samsung a Sony opustit trh s počítači. Druhou příčku za Lenovem obsadily HP a Acer, jejichž prodeje rostly trojcifernými čísly, v případě HP to bylo o téměř 230 %. Čtvrtou příčku obsadil Asus a pátou pak Dell (s nižším čtvrtletním objemem prodaných desktopů).

Celkem se u nás za třetí kvartál prodalo 639 tisíc zařízení, což je o 46,2 % více než ve stejném období roku 2013.

David Zajíc
odpovědný redaktor

Související