Takový je závěr studie, která byla v regionu střední a východní Evropy provedena analytiky IDC na objednávku společností Oracle a Intel. Průzkum byl realizován ve 180 velkých podnicích a dotazováni byli ředitelé IT (CIO) a výkonní ředitelé (CEO).

Po posledním zpomalení světové ekonomiky se řada podniků rozhodla pro přísnější kontrolu nákladů a ukončila projekty, které nepřinášely přímý zisk. Výsledky studie ukazují, že společnosti z regionu EMEA kladou současně s tímto trendem důraz na optimalizaci IT. V kombinaci se zrychlujícím se tempem technologického vývoje to mění i základní roli ředitelů IT (CIO) a jejich oddělení - nejsou již vnímáni jako podpůrná část firmy, ale očekává se od nich, že budou stát v jádru inovací a obchodního růstu. Průzkum ukázal, jakými prostředky se ředitelé IT snaží optimalizovat infrastrukturu podnikového IT a současně podporovat širší obchodní potřeby organizace. Očekává se od nich především optimalizace procesů, snížení nákladů a vylepšení kvality poskytovaných služeb. Pomoci by přitom měla adopce nejnovějších technologií, jako je cloud computing, mobilita, zpracování velkých objemů dat a databázové platformy.

 

38 %

velkých firem v regionu střední a východní Evropy investuje do aplikací business intelligence a business analytics, aby našly nové obchodní příležitosti a vylepšily své podnikové procesy (IDC 2014).

 

Některé další závěry průzkumu:

- Oddělení IT mají za úkol vypořádat se s trendem sociálních médií a chytrých, propojených zařízení. Infrastruktura podnikového IT se musí vyrovnat s množstvím dat a novými způsoby práce s nimi.

- Cloudové technologie jsou vnímány jako klíčové pro udržení konkurenceschopnosti. Očekává se od nich, že zajistí rychlý vývoj a nasazování aplikací.

Související