U BI s uživatelskou přívětivostí pro topmanagement určitě pomohl přístup typu samoobslužných aplikací, self-service BI a stejně tak i BI on-demand, které odsunuly středostavovské firemní experty – vývojáře, pracovníky IT, datové analytiky – na vedlejší kolej, neboť manažeři si své BI aplikace dovedou spravovat sami a rovněž z nich získávat i potřebné výstupy.

Jen co se uživatelé z řad špičkových manažerů naučili pracovat s BI aplikacemi, začínají se na ně hrnout laviny velkých dat. Ty mohou nést – a často i nesou – klíčové informace, ale zároveň je tu hrozba, že tito manažeři pod tíhou velkých dat zůstanou zavaleni. Je přirozenou lidskou vlastností, že informace, kterým nedokážeme porozumět, se snažíme odsouvat a vytěsňovat. Frustrace z hodin matematiky budiž pro mnohé z nás příkladem.

Experti kolem BI a velkých dat se samozřejmě snaží být všemožně nápomocní a zdá se, že koncepce "push" versus "pull", tedy tlaku a tahu dat, by mohla přinést své ovoce. Pull je případ, kdy si uživatel sám určuje, kdy obdrží potřebná data, zatímco push představuje samovolný přetlak dat neustále atakujících uživatele. A je tu opět týmová spolupráce (cooperative workflow) manažerů, vývojářů, analytiků a pracovníků IT oddělení, kteří si společně klestí cestu džunglí velkých dat. Jejich způsob práce je však v porovnání s dřívějškem mnohem sofistikovanější. Způsoby práce kdysi a dnes jsou patrné z obrázku.

Desatero předpovědí z oblasti velkých dat a BI

Velká data, resp. big data jsou oficiálně nejčastějším buzzwordem (společně s pojmem cloud) posledního desetiletí v branži ICT technologií. Jedná se skutečně o tak horkou záležitost, že o ní mají všichni potřebu tak intenzivně mluvit? Americký Forbes nedávno pro porovnání vedle sebe uveřejnil několik výňatků ze studií renomovaných analytických firem na téma dalšího rozvoje velkých dat a BI. My máme nyní možnost podívat se společně se čtenáři Forbesu na tyto studie a udělat si na věc vlastní názor.

IDC

Analytici společnosti IDC jsou citováni hned u svých tří studií.

Softwarový trh kolem pokročilé a prediktivní analytiky, Advanced and Predictive Analytics, APA, bude podle této agentury růst s meziroční mírou růstu (CAGR) téměř deset procent, což v roce 2018 bude představovat objem trhu 3,4 miliardy dolarů, zatímco loni to byly 2,2 miliardy. Třemi světovými lídry v tomto segmentu trhu jsou podle tržeb společnosti SAS (768,3 mil. dolarů s tržním podílem 35,4 %), IBM (370,3 mil., tržní podíl 17,1 %) a Microsoft (64,9 mil., tržní podíl 3 %).

Trh počítačových serverů pro vysokovýkonné analýzy dat (high performance data analysis, HPDA) bude růst se složenou roční mírou růstu 23,5 procenta až do roku 2018, kdy dosáhne hodnotu 2,7 miliardy dolarů. Pro tuto oblast analýz IDC rovněž předpovídá růst trh počítačových pamětí na hodnotu 1,6 miliardy dolarů v roce 2018.

HPDA je termín, který analytici IDC používají pro trh velkých dat běžících na technologiích high performance computing - HPC.

Celosvětové tržby z technologií a služeb kolem velkých dat porostou z 14,26 miliardy v roce 2014 na 23,76 miliardy dolarů, při zachování roční míry růstu 18,55 procenta. Tyto údaje a další tržní analýzy jsou dostupné v studii analytiků IDC: Worldwide Big Data Technology and Services 2012-2016 Forecast.

Forrester

Rovněž od agentury Forrester uvedl Forbes dvě predikce.

Podle studie Enterprise Business Intelligence Platforms analytiků Forrester jsou společnosti SAP, IBM, SAS, Microsoft, Oracle, Information Builders, MicroStrategy a Actuate lídry trhu pro oblast business intelligence. Ve své zprávě se Forrester soustředí na 11 dodavatelů business intelligence a hodnotí je z pohledu 72 evaluačních kritérií (studie The Forrester Wave: Enterprise Business Intelligence Platforms, Q4 2013).

Společnosti Amazon Web Services, Cloudera, Hortonworks, IBM, MapR Technologies, Pivotal Software a Teradata jsou lídry v oblasti velkých dat a trhu Hadoop softwarových technologií. To alespoň ve své zprávě Big Data Hadoop Solutions tvrdí analytici agentury Forrester, kde se zabývají celkem devíti poskytovateli softwarových Hadoop řešení při použití metodologie podle 32 hodnoticích kritérií (studie The Forrester WaveTM: Big Data Hadoop Solutions, Q1 2014).

A. T. Kearney

Předpověď analytiků této společnosti na výdaje v segmentu velkých dat z pohledu hardwaru, softwaru a služeb tvrdí, že růst se do roku 2018 bude pohybovat se složenou roční mírou růstu 30 procent, kdy dosáhne 114 miliard dolarů.

Průměrný podnik, konstatuje dále studie, utratí v letošním roce za iniciativy kolem velkých dat přibližně osm milionů dolarů (studie Beyond Big: The Analytically Powered Organization).

Redwood Capital

Business intelligence, BI, poskytovaná na bázi cloudu poroste z 0,75 mld. v roce 2013 na 2,94 miliardy v roce 2018 při zachování složené roční míry růstu 31 procent.

To vyplývá z nedávné studie Sector Report on Business Intelligence investiční bankovní skupiny Redwood Capital z New Yorku zabývající se současnými a budoucími směry vývoje BI, jež segmentuje do čtyř oblastí - tradiční, mobilní, v cloudu a společenské (sociální) BI.

Signals and System Telecom

Celosvětový trh velkých dat zahrnující hardware, software a profesionální služby dosáhne letos objemu 30 miliard dolarů. Analytická společnost Signals and System Telecom z Dubaje odhaduje složenou roční míru růstu v průběhu příštích šesti let na 17 procent. Tudíž v roce 2020 očekávají tito analytici celosvětové tržby v oblasti velkých dat na hranici téměř 77 miliard dolarů (www.researchandmarkets.com).

Wikibon

Podle profesionální open-source komunity Wikibon velká data v letošním roce vygenerují trh o velikosti 28,5 mld. dolarů, zatímco v příštím roce to bude už 50,1 miliardy. Studie Big Data Vendor Revenue and Market Forecast 2013-2017 ohromuje svojí akurátností a hloubkou analýz.

Huawei

Technologie a služby kolem velkých dat porostou z 1,95 mld. v roce 2013 na 9,8 mld. dolarů v roce 2020 - při roční míře růstu 26 procent. Tyto a další projekce a předpovědi jsou obsaženy ve zprávě sponzorované firmou Huawei: Big Data & Advanced Analytics in Telecom: A Multi Billion Dollar Revenue Opportunity. Graf ukazuje růst trhu velkých dat v miliardách dolarů pro konkrétní byznysové kategorie.


 

Související