Má se Německo bát návratu komunistů? Otázka, která se v Německu probírá po zvolení Boda Ramelowa premiérem Durynska, má jasnou odpověď. Die Linke, za niž Ramelow kandidoval, je sice přímým nástupcem SED, strany východoněmeckých komunistů, o návrat starých časů se ale ani podle politologů nejedná.

Demokracie ohrožena není, vždyť ani v Durynsku postkomunisté nepovládnou sami, ale se Zelenými a SPD. Spíše se ukazuje, že v bývalých východních zemích žije trvalá frustrace ze sociálního rozdělení a že radikálnější levičáci mohou získávat větší a větší podporu.

Levice má v programu "demokratický socialismus", žádá větší sociální spravedlnost a předělání kapitalismu, nehlásí se však k Marxovi či k Leninovi, ale spíše ke Keynesovi a moderním myslitelům sociální spravedlnosti. Stranu vede Katja Kippingová, které v roce 1989 bylo jedenáct. Levice se sice kriticky vymezuje vůči negativním interpretacím života a politiky v NDR, ale také neříká, že tehdy bylo dobře. Snad s výjimkou ochrany pracujících, kterou na bývalé NDR vychvaluje i exprodavač a vedoucí obchodu Ramelow.

On a jeho soudruzi jsou radikální levičáci, chtějí podstatně změnit systém, nikoli ho pouze kosmeticky upravovat, jako to dělají sociální demokraté, kteří podle Levice uzavřeli ďáblovu smlouvu s kapitálem.

Nebojí-li se tedy Německo Levice, protože věří brzdám demokracie, není nutné se bát ani českých postkomunistů, kteří jsou ve srovnání s německými soudruhy až prokapitalisticky konformní. Díky Bodu Ramelowovi, že si to můžeme tak názorně předvést.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru