Maloobchodní tržby v Česku v říjnu zrychlily meziroční růst na 7,5 procenta, v září rostly podle revidovaných údajů o 6,7 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu přispěl hlavně motoristický segment, tržby ale rostly i v samotném maloobchodě. Meziměsíčně rostly v říjnu tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy reálně o 1,1 procenta.

Za pozitivními výsledky maloobchodu stojí podle analytiků kombinace několika faktorů. "Zlepšování situace na pracovním trhu, nízký růst spotřebitelských cen a díky tomu i rostoucí reálné mzdy a v neposlední řadě i optimistická očekávání domácností," vyjmenoval analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška vzali spotřebitelé v říjnu obchody útokem. "Makroekonomický obrázek vyplývající z čísel tedy kreslí optimistického spotřebitele, který je ochoten stále víc utrácet zejména za elektroniku a výrobky a spotřebiče pro domácnost. Šetří naopak na návštěvách restaurací a nákupu pohonných hmot," dodal.

"Ukazuje se, že oživení koupěschopné poptávky obyvatelstva začíná zvyšovat svou dynamiku. S blížícími se svátky můžeme očekávat, že se optimismus spotřebitelů bude dále zvyšovat a do konce roku dojde ke zlepšení dosavadních výsledků, což potvrzují i první informace od obchodníků," uvedla Marika Konečná z KPMG.

Tesco v Česku testuje nový koncept obchodu. Má být vzorem i pro Asii - čtěte ZDE

Tržby táhnou vzhůru hlavně prodeje aut. "Boom trhu s auty stále nekončí a udržuje velmi vysoké tempo už dvanáct měsíců za sebou," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Je však podle něj otázkou, nakolik stojí za téměř rekordními prodeji nových aut na tuzemském trhu čeští spotřebitelé a nakolik je místní trh letos pod vlivem zahraničních zákazníků.

ČSÚ v pátek uvedl, že meziročně rostly v říjnu tržby o 7,5 procenta jak po očištění o kalendářní vlivy, tak bez tohoto očištění. Samotný prodej a opravy motorových vozidel rostly v říjnu meziročně o 13,8 procenta. Maloobchod včetně maloobchodního prodeje pohonných hmot se ve srovnání s loňským říjnem zvýšil o 4,8 procenta.

Z celkového říjnového meziročního růstu o 7,5 procenta tak prodej a opravy motorových vozidel přispěly 4,2 procentního bodu a maloobchod 3,3 procentního bodu.

V rámci maloobchodu rostl v říjnu prodej potravinářského zboží meziročně o 4,9 procenta, prodej nepotravinářského zboží o šest procent a maloobchodní prodej pohonných hmot klesl o dvě desetiny procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru