Počet vysokých škol v Česku by se měl snížit, pravidla pro jejich založení a fungování by měla být přísnější a studenti by měli dostávat výhradně kvalitní a použitelné vzdělání. Vize ministra školství Marcela Chládka, která má dojít do praxe po schválení novely vysokoškolského zákona, vypadá skvěle, až na to, že situace v českém vysokém školství jde vždy od zdi ke zdi. Buď jde o čistě elitářskou záležitost, nebo naopak o natolik masovou, že začíná připomínat povinnou základní školní docházku. Se stejnými výsledky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zvýšení počtu vysokoškoláků bylo jedním z cílů, jak se měla Česká republika přiblížit (ekonomicky) k Evropské unii.
  • Stále ale platí, že škol je příliš, vzdělání neodpovídá požadavkům ekonomiky a úroveň vzdělání se na jednotlivých školách výrazně liší.
  • Skutečná reforma vysokých škol by si vyžádala výraznou redukci počtu vysokoškoláků i škol. Nic takového ale doopravdy nikdo nechce.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru