Zachránili jeden z unikátních alpských roubených domů v jihočeských Volarech a žijí v něm. "Výhody bydlení v našem domě? Vůbec žádné," říkají s nadšením manželé Vokurkovi. 

Rady na cestu

JAK SE TAM DOSTAT

Volary leží 20 km jihozápadně od Prachatic a asi 160 km od Prahy, odkud sem jezdí i přímý autobus (3 h 20 min).

 

TIP NA VÝLET

Poutní kaple Panny Marie z konce 18. století byla postavena na místě vývěru pramene léčivé vody. Dřevěná stavba je zrekonstruována a vede k ní turistická značka z Lenory, z Dobré a Stožce.

 

KAM NA JÍDLO

Hotel s restaurací Bobík se nachází v centru Volar. Místo na kvantitu tu při přípravě jídelního lístku hledí na kvalitu, výborně se najíte za rozumné ceny. Můžete využít i zdejší konopné lázně.

 

KDE SE UBYTOVAT

Penzion s hospodou U Němečka v obci Dobrá nabízí ubytování v roubeném domě alpského stylu, domácky působící pokoje jsou zařízeny venkovským nábytkem, jsou tu i pokoje vícelůžkové a apartmány. Ceny od 340 Kč za noc se snídaní.

"Koupili jsme tehdy více než dvě stě let starou ruinu. Chtěli jsme, aby baráček byl hezký, tak jsme opravovali, jak nás dům vedl. Manželka mi dodnes vytýká, že jsme na balkon neudělali velké dveře. Ale řezat do těch trámů?"

Svatopluk Vokurka si zjevně neumí představit, že by domu ublížil jakoukoli modernizací, byť by přinesla do starého dřevěného stavení světlo, teplo a pohodlí. "No tak se teď topíme ve tmě," přiznává za souhlasného přikyvování své ženy, která ale zároveň dodává, že bydlení v takovém domě má své kouzlo.

Sam Vokurka, jak mu tady všichni říkají, býval učitelem, stejně jako jeho polovička. Ocitli se - už je to víc let, než by chtěli počítat - v šumavských Volarech s touhou postavit se na vlastní nohy. Hledali vlastní bydlení, a tak je potkal volarský dům: jedinečný typ roubeného domu, který nikde jinde v Česku kromě nedaleké osady Dobrá nestojí a nestál.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.