Do čela jedné z nejvýznamnějších unijních institucí nastoupil poprvé muž z východní Evropy - bývalý polský premiér Donald Tusk. Stal se předsedou Evropské rady, neboli - jak je tato funkce lidově nazývána - prezidentem Evropské unie.

Sám Tusk říká, že jedním z jeho "hlavních úkolů" v čele unie bude vyřešení současné krize s Ruskem. "Je to nesmírně důležité, protože máme co do činění s novou vlnou invaze na Ukrajinu, s otevřenou válkou," uvedl před dvěma týdny, když šel vhodit svůj hlas v polských komunálních volbách.

Co dělá prezident EU

Snaží se zprostředkovat kompromis mezi osmadvaceti členskými státy.

Prezident a jeho kabinet zjišťují, na čem a za co by se byly jednotlivé státy ochotny dohodnout.

Závěrečnou dohodu představí na summitu lídrů osmadvacítky v Bruselu. Schůzce předsedá a dohlíží na závěrečné "vyžehlení" detailů.

Zastupuje Evropskou unii navenek. Měl by být oním "jedním telefonem, kam zavolat", pokud potřebují státníci ze třetích zemí něco projednat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.