Bioplyn vznikající v čistírnách odpadních vod se může díky nápadu českého vědce Pavla Izáka využívat jako palivo pro autobusy nebo auta. Výzkumník si technologii nechal patentovat a dovedl ji do praxe. Včera za ni získal jednu z prestižních vědeckých cen Česká hlava, které každoročně vyhlašuje stejnojmenná společnost spolu s Úřadem vlády ČR. Celkem se rozdalo pět ocenění.

"Letos si ceny odnášejí projekty, jež jsou ukázkovým příkladem propojení vědy s praxí," řekl při vyhlášení ředitel České hlavy Václav Marek a upozornil na Izákův výzkum, kdy od patentu k vytvoření výrobního zařízení uplynuly čtyři roky. "To je na české poměry rychlá cesta nápadu do praxe," říká Marek. Zároveň prý jde o výzkum, kdy se ekologický přístup ekonomicky vyplácí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.