Z vodní hladiny, která se daleko na obzoru slévá s jen o tón světlejší oblohou, se vynořuje tajemné a znepokojivé ženské torzo s temnou zející ránou místo obličeje. Z drolícího se zbytku stavby za ním visí rozhoupané kyvadlo. Hladinu všude prorážejí podivné odumřelé úponky.

Obraz Toyen z roku 1937, který se bude dražit v neděli v Praze na Žofíně v aukci Galerie Kodl, se jmenuje Sen. Mohl by se ale stejně dobře jmenovat Úzkost. "Máme před sebou jedinečný obraz náležející k nejvýznamnějším dílům z celé tvorby Toyen," píše v posudku znalec surrealismu a autor významných publikací o Toyen Karel Srp. Sen se bude vyvolávat za 12 milionů korun a není vůbec vyloučeno, že po souboji, který o něj bude v aukci nepochybně sveden, zamíchá žebříčkem nejdráže prodaných obrazů v českých aukcích.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.