Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) díky oživení domácí poptávky výrazně zlepšila výhled pro českou ekonomiku: letos očekává růst hrubého domácího produktu v Česku o 2,4 procenta. To je dvojnásobek oproti květnovému odhadu.

V roce 2015 má česká ekonomika mírně zpomalit růst na 2,3 procenta a následně se opět vrátit k růstu vyššímu - konkrétně o 2,7 procenta. Spolu s nastartováním ekonomiky věří OECD i v mírné snižování nezaměstnanosti v Česku. Ta by tak měla postupně z letošních 6,3 procenta klesnout na rovných šest procent v roce 2016.

OECD zároveň v globálním výhledu zveřejněném v úterý vyzvala českou vládu, aby se zaměřila na efektivní utrácení strukturálních evropských fondů. "Vyhlášené priority sice zahrnují infrastrukturu, inovace nebo regionální rozvoj, ale tyto cíle byly v minulosti při samotném čerpání fondů opakovaně míjeny. Efektivní použití fondů přitom může podpořit růst produktivity," píše se ve zprávě.  

V porovnání s ostatními zdroji, které předpovídají vývoj národních makroekonomických ukazatelů, se predikce OECD drží většinou na dolní hranici rozptylu. U letošního odhadu je o 0,4 procentního bodu optimističtější než nejnovější předpověď Světové banky. Jinak je ale s ohledem na letošek i následující dva roky vždy opatrnější než prognózy České národní banky nebo Mezinárodního měnového fondu.