Ze zprávy společnosti Symantec o obzvlášť rafinovaném viru Regin agentury vypíchly hlavně to, že musel pocházet od nějakého státu a že se zaměřoval na Rusko. Lidé ze Symantecu sice neřekli proč, ale na rozdíl od cimrmanovského pana Smrtky mohli aspoň naznačovat: "S ohledem na znalosti potřebné k vytvoření viru to vypadá, že pochází ze západní organizace." Zároveň ale prý nevěří, že by byl určen "ke sledování soukromých osob".

To evokuje představu zlopověstného strašáka CIA. Než se ale podíváte, jestli ve špajzu nesedí chlapík s černými brýlemi (nic jiného dělat nemůžete, protože Regin je neodhalitelný), koukněte se na originální zprávu Symantecu. Jsou tu grafy, které zmíněná tvrzení zpochybňují.

První ukazuje, že většinovým cílem útočníka jsou soukromé osoby a malé firmy (48 procent). Teprve na druhém místě jsou s velkým odstupem telekomunikační společnosti (28 procent) a na třetím místě s devíti procenty hotely. Tedy cíle pro Jamese Bonda jako stvořené.

V grafu distribuce útoků podle zemí se Rusko opravdu vyšvihlo na první místo, ovšem jen s 28 procenty, přičemž mu na záda dýchá americký spojenec Saudská Arábie s 24 procenty.

Konečně ani argument "znalosti potřebné k vytvoření viru" nesedí: čínští, ruští a ukrajinští programátoři mají přinejmenším stejně dobrou pověst jako ti ze Západu. A tak se nelze ubránit pocitu, že Regin sice opravdu nebezpečný je, ale ta omáčka kolem představuje především jistý obratný marketing.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru