Trusty vznikaly pro potřeby feudálů, kteří odcházeli na dlouhá léta trvající křižácké výpravy. Pro případ, že by se šlechtici už domů nevrátili, jmenovali před odjezdem správce, kteří se postarají o jejich rodinný majetek. Tak došlo k vytvoření základního znaku trustu: oddělení vlastnictví od osoby.

V zahraničí, zejména v anglosaském prostředí, se trusty těší nejen díky své dlouhé tradici velké oblibě. Jejich definice ale není tak úplně jednoduchá. Institut trustu totiž nevznikl legislativní činností zákonodárce, ale je výsledkem rozsáhlé judikatury soudů právního systému common law. Říct bychom mohli, že trust vzniká na základě právní dispozice s majetkem zakladatele trustu (settlor), který převádí formální vlastnictví na vykonavatele trustu (trustee). Ten je má spravovat a držet ve prospěch oprávněného (beneficienta) podle pokynu zadavatele (letter of wishes). Trusty nejčastěji slouží pro předávání rodinného majetku mezi generacemi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.